2010. október. 20. 16:29 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 20. 16:26 Itthon

Már három független képviselő a Parlamentben

Ivády Gábor kilépésével háromra nőtt a független képviselők száma fél év alatt az Országgyűlésben.

A parlament májusban egyetlen független képviselővel alakult meg: Molnár Oszkár, korábbi fideszes politikus Edelényből jutott az Országgyűlésbe. Október elején Szili Katalin korábbi házelnök kilépett az MSZP képviselőcsoportjából, mert a Szövetség a Jövőért Mozgalom létrehozta a Szociális Unió pártját, amelynek elnökeként automatikusan elveszítette szocialista párttagságát.

Szerdán Ivády Gábor jelentette be, hogy otthagyja az LMP parlamenti frakcióját és a pártot is, mert megrendült a hite abban, hogy lehet más a politika. Mindkét politikus listán szerezte a mandátumát, de ezt egyikük sem adta vissza, független képviselőként dolgoznak tovább az Országgyűlésben. A politikusok kilépésével az MSZP frakciója 58 fősre, az LMP képviselőcsoportja pedig 12 fősre csökkent.

Az Országgyűlés házszabálya szerint a frakcióból kizárt vagy kilépett független képviselő hat hónapig nem csatlakozhat más képviselőcsoporthoz. A független képviselő a munkájának segítéséhez az alapdíj 75 százalékát tudja költségként elszámolni és számára egy fő négy órás foglalkoztatásának költségét biztosítja a Ház. A függetlenné vált képviselők a frakciójukból hagyományosan a patkó szélére ülnek át.

A független képviselők nem szólalhatnak fel napirend előtt, és nem szólhatnak hozzá a miniszterelnök, illetve a kormány tagjának napirend előtti felszólalásához és nem tehetnek fel azonnali kérdést. Napirend után bármelyik parlamenti képviselő elmondhatja a gondolatait. A függetlenek nem kezdeményezhetnek név szerinti szavazást, tárgyalási szünetet, és külön szavazást a támogatott módosító indítványokról.

A házbizottság állásfoglalása szerint ülésszakonként egy interpelláció és egy kérdés elmondására van lehetősége a függetleneknek összesen. A sorrendet úgy állapítják meg, hogy lehetőleg mindig más független képviselő kerüljön sorra. A házszabály rögzíti, hogy valamennyi képviselőnek, így a függetleneknek is joga van legalább egy állandó bizottság munkájában részt venni, bizottsági tisztségre, illetve paritásos bizottsági tagságra is jelölhetők. A testületekből ők is visszahívhatók, de csak akkor, ha a házbizottság így dönt.

A független képviselők több kezdeményezéssel is élhetnek, ha tíz támogatót szereznek a parlamenti képviselők közül. Ha például egy állandó bizottság elutasította egy független képviselő törvényjavaslatának tárgysorozatba-vételét, a független képviselő - a támogatások igazolásával - kérheti, hogy arról a plenáris ülés döntsön. Ugyanez vonatkozik a napirend módosítására is.

Ugyanezzel a lehetőséggel a független képviselő elérheti, hogy szavazzanak azon módosító javaslatáról, amely ugyan egyik kijelölt bizottságban sem nyerte el a tagok legalább egyharmadának támogatását, de az előterjesztő egyetért vele.

Az általános vitában a független képviselők a frakciók után szólalhatnak fel. Ha minden kormánypárti és ellenzéki képviselőcsoportból legalább egy politikus szót kapott, akkor az elsőként jelentkező független képviselő szólalhat fel. A vita lezárását akkor lehet kezdeményezni, ha a frakciók mellett az elsőként jelentkező független képviselőnek is lehetősége volt álláspontja kifejtésére.

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.