Mi lehet a célja Bakonyi őrizetbe vételének?
A Népszabadság információja szerint húszegynéhány terhelő vallomás van már a rendőrség birtokában Bakonyi Zoltán ellen. Ezekből az derül ki, hogy a MAL Zrt. cégvezetője és menedzsmentje tudhatta, hogy a vörös iszap több helyen átszivárgott a gátakon.
A cégvezető – bár tett intézkedéseket a szivárgások megszüntetésére – a tanúk szerint lényegesen nagyobb gondot fordított a gátszivárgás miatt aggódó dolgozók megfé lemlítésére – írja a lap. A MAL dolgozói közül többen elmondták: kirúgással fenyegették azokat, akik túlságosan sokat és hangosan beszélnek a gát állapotáról.
A nol.hu emlékeztet, Bakonyi Zoltánt egy 2009-ben általa aláírt katasztrófavédelmi terv miatt vette őrizetbe a Nemzeti Nyomozó Iroda. A terv ugyanis nem tartalmazott intézkedéseket olyan katasztrófák esetére, mint például a múlt hétfői volt.
A lap megkeresésére Tóth Mihály büntetőjogász azt mondta: elhamarkodott, demonstratív lépésnek tartja Bakonyi őrizetbe vételét, amely inkább csak a lakosság megnyugtatását szolgálja, s nem viszi előbbre a nyomozást.
Vegyél őrizetbe egy kellően magas beosztású lehetséges gyanúsítottat, csukasd be pár hétre, s máris mindent elmondanak a beosztottak, akik nem akarnak a főnök sorsára jutni. Pedig még az sem egyértelmű, hogy konstrukciós (tervezési) vagy üzemeltetési hiba idézte-e elő a katasztrófát. Az utóbbit rendkívül nehéz lesz bizonyítani – ezt már Korinek László kriminológus vázolta mint "jellegzetes bűnügyi vizsgálói megoldást".