Devecser megúszta az evakuálást, a Duna, a Marcal és a Rába a szennyeződést
Míg a katasztrófavédelem és a környezetvédelmi államtitkár az újabb gátszakadás miatt aggódik, a MAL Zrt. és a vegyipari szakszervezet a munkahelyeket és több ezer ember megélhetését félti. Kolontáron épül a védőgát, Devecsert nem kellett kiüríteni, a Marcal, a Rába és a Duna pH-ja normalizálódott, de az érintett területeken a levegő porkoncentrációja olyan magas lett, hogy kötelező a maszk és szemüveg viselése.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár szerint menthetetlen állapotban van a sérült tározó, le fog szakadni a megsérült északi oldalfala, "egy napon, vagy egy héten belül bekövetkezhet a tragédia". Most azon dolgoznak, hogy megóvják Kolontár és Devecser házait. Ezért építenek védőgátat mintegy 100 millió forintos költségből a településen keresztül egészen a 8-as útig - hangsúlyozta. Hozzátette: a tárolóban lévő vörösiszapot megpróbálják "mederben" tartani, s majd egy később megépülő, új tározóba átfejteni.
A katasztrófavédelem is felkészült egy esetleges újabb szennyezés kezelésére. A gipszszállítás logisztikája biztosított, rendelkezésre áll az ecetsavkészlet, a légi beavatkozás készenlétben vár. Sem a Rábát, sem a Mosoni-Dunát, sem a Dunát nem éri szennyezés - ígérik. Közben befejezték a Marcal ecetsavas kezelését, mert normalizálódott az érintett felszíni vizek kémhatása. A környezetvédelmi államtitkár közlése szerint a mérések alapján mintegy két és fél millió köbméter vörösziszap van a tározókban, amelynek állaga sűrűbb folyadék annál, mint amely hétfőn öntött el több tíz hektárt, így az esetleges szakadás után arra számítanak, hogy legfeljebb 500-1000 méter távolságig juthatna el az újabb sárlavina.
A Kolontárt védő gát három nap alatt készül el, 600 méter hosszú, az alapja 25-30 méter, a koronája 10 méter széles lesz. A Kolontárról kiköltöztettek közül negyvenen töltötték az éjszakát az ajkai sportcsarnokban. A több ezer munkahely miatt aggódó vegyipari szakszervezet elnöke Székely Tamás, kormánybiztos irányítása mellett az ajkai timföldgyár termelésének haladéktalan újraindítását követelte. Hangsúlyozta, hogy a gyár végleges leállítása tízezer ember megélhetését veszélyeztetné. Hasonlóan foglalt állást a MAL ZRt. is, amelyet szorít az idő: a timföldgyártási technológia sajátosságai miatt ha egy-két napon belül nem indul el újra a termelés a gyárban, később már az is elképzelhető, hogy egyáltalán nem tudnak újra termelni.
A helyszínen a rendőrség utakat zárt le a mentési és gátépítési munkálatok zavartalanságának biztosítása érdekében. A légügyi hatóság pedig már csütörtökön légtérzárat rendelt el a térség felett, de vasárnap egy osztrák magángép próbált "sajtófelderítést" végezni. A gépet egy katonai vadászgép és egy helikopter vezette ki a vörösiszap sújtotta ajkai térségből. A helyzetről Pintér Sándor belügyminiszter délután tájékoztatta a parlamenti ellenzéki pártok vezetőit, amelyet Mesterházy Attila, az MSZP elnöke korrektnek és tárgyilagosnak nevezett. Jelezte ugyanakkor, hogy Illés Zoltán nyilatkozatait a pánikhangulat gerjesztésére alkalmasnak tartja, így megfontolandónak nevezte, hogy az államtitkár lemondjon pozíciójáról.
Mesterházy Attila az MSZP támogatásáról biztosította a kormányt a védekezésben és az újabb katasztrófa elhárításában, az LMP pedig 12 pontos akcióprogramot állított össze. Ebben egyebek között javasolják a gátak megerősítését, a vörösiszap biztonságos összegyűjtését és semlegesítését. A többi hasonló létesítményt, mindenekelőtt a mosonmagyaróvári, az almásfüzitői és a neszmélyi vörösiszap-tározók azonnali statikai átvizsgálását is sürgette az ellenzéki párt. Az iszapömlés nem maradt nemzeti ügy: hétfő reggel érkezik Magyarországra az az öttagú európai szakértői csoport, amely segítséget nyújt a magyar hatóságoknak az iszapömlés nyomán keletkezett környezetkárosodás elleni küzdelemben. A szakértők Franciaországból, Belgiumból, Svédországból, Ausztriából, illetve Németországból érkeznek.