MAL-vezér: a vörösiszap nem mérgező, persze fürdeni nem kell benne
A MAL Zrt. szerint természeti katasztrófa történt, tárgyalnak a biztosítóval, és 30 millió forintot ajánlottak fel a károsult településeknek.
A védelmi bizottság üléséről távozó Tolnay Lajos, a MAL Zrt. igazgatósági tagja, a MAL Zrt. 40 százalékos tulajodonosa (aki a 100 leggazdagabb magyar listáján a 21. helyen áll) azt mondta: nem érzik felelősnek magukat, betartottak minden technológiai szabályt. Azt is elmondta: valójában nem a vörösiszap, hanem az azt elfedő lúgos víz ömlött a településekre.
Bakonyi Zoltán a hvg.hu kérdésére, miszerint miért nem volt elérhető eddig, először úgy válaszolt, ő elérhető volt, majd helyesbített, miszerint rendőrségi kihallgatáson volt. A kérdésre, miszerint Gyurcsány Ferencnek mi köze van a timfölygárhoz, azt mondták: nem tuljadonos, csupán beszállító.
Bakonyi Zoltán, a timföldgyár igazgatója azt is mondta: a vörösiszap nem mérgező, persze fürdeni nem kell benne. Az is elhangzott, hogy az átszakadás előtt egy órával ellenőrizték a tározót, bemérték, de nem észleltek semmit. (Lapunknak egy ott élő ember erre reagálva azt mondta: hetek óra keringenek pletykák a szivárgásról.) Azt is megkérdezték tőle, hogy az érintett településekre jószívvel beköltözne-e a gyermekeivel, erre igennel válaszolt, hozzátéve, hogy ő nem szokott maszkot viselni, amikor a tározóhoz megy.
A cégvezető szerint a vörösiszaptól "nem kell félni", nem okoz sérülést, mert az enyhe savas hatás vízzel érintkezve elmúlik, így ha valakinek a bőrére kerül, "lemosás után veszélytelen". Újságírók többszöri kérdésére, hogy akkor miért került több mint száz ember égési sérülésekkel kórházba, és miért vannak többen életveszélyes állapotban, úgy válaszolt: elképzelhető, hogy nagyon nagy mennyiségben, nagyon sokáig érintkeztek a szerinte nem radioaktív anyaggal, majd ismét kijelentette: "semmilyen tekintetben nem veszélyes, és nem ártalmas anyagról van szó, nem okoz maradandó károsodást". Bakonyi Zoltán elmondta, hogy a vörös szín az iszapban egyszerű festék, amelyet a téglagyártás során is használnak. A házfalakról mosással könnyen eltávolítható.
A kérdésre, hogy a többmilliárdos kár hogy érinti a céget, Tolnay Lajos azt mondta: van biztosításuk, bár az nem harmadik félre, hanem a cég vagyonára vonatkozik. Ugyanakkor tárgyalnak a biztosítóval, mert véleményük szerint ez természeti katasztrófa. Emellett pedig úgy vélik: a keletkezett kár jóval kisebb mint a környezetvédelmi államtitkár által emlegetett 10 milliárd forint. Azt ugyanakkor elismerék, hogy hasonló katasztrófáról még ők sem hallottak.
Azt is hangsúlyozták: a gyárat nem állították le, csupán egy termelési egységet, de azt is szeretnák újraindítani. Ezzel egy időben azt is bejelentették, hogy dolgozóikat a kármentesítési munkálatok "rendelkezésére bocsátják", illetve 30 millió forintot ajánlottak fel a károsult településeknek.