2010. október. 07. 13:55 Csikász Brigitta Utolsó frissítés: 2010. október. 08. 08:48 Itthon

Törlése után is utalt egy Pintér-cégbe beolvadt vállalkozás

A Berta Biztonsági Szolgálat Kft. négy éven át hitelezőként szerepelt egy vállalkozás felszámolási eljárásában, jóllehet a társaságot 2006-ban törölték a cégnyilvántartásból, mert beolvadt Pintér Sándor belügyminiszter egykori vállalkozásába, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-be.

„A cég átalakulás miatt a cégjegyzékből törölve” – ez a bejegyzés 2006. november 30-i dátummal szerepel a Berta Biztonsági Szolgálat Kft.-nél, amelyet tíz évvel ezelőtt az 1997-1998-ban budapesti rendőrfőkapitányi tisztet betöltő Berta Attila hozott létre. A társaság 2005. december 29-én lett a Civil Biztonsági Szolgálat (CBSZ) Zrt.-é, amelytől idén március 25-én, röviddel belügyminiszterré való kinevezése előtt vált meg Pintér Sándor. A beolvadó Berta Kft.-t tehát törölte a bíróság, ugyanakkor a vállalkozás tovább élt, legalábbis ezt mutatja a hvg.hu birtokába került hitelezői lista. A dokumentum szerint a Berta a Békésfact Kft. felszámolási eljárásában nyújtotta be az igényét. (A Békésfact a Hajdú-Bét Zrt. ingatlanait adta el, a Legfelsőbb Bíróság 2009. januári ítélete alapján törvénysértő módon.)

Elmaradt reagálás
A hvg.hu megkereste a Novum Zrt.-t, ám kérdéseinkre nem kaptunk választ a cég vezérigazgatójától, Tankó Ilonától.

Figyelemre méltó, hogy a Berta Kft. számlájáról a megszűnése után két hónappal átutalták a hitelezői listára való felkerülés regisztrációs díját – legalábbis a hvg.hu birtokában lévő dokumentum szerint. Úgy tudjuk, ezt elfogadta a Fővárosi Bíróság (FB) és a Békésfact felszámolója, a Novum Kft. is. A bíróság ezzel kapcsolatban azt a tájékoztatást adta a hvg.hu-nak, hogy az adós felszámolását már 2006. július 10-én elrendelték, és ez csak 2006. november 2-án jelent meg a Cégközlönyben. Az ekkor még a cégnyilvántartásban szereplő Berta Kft. akár hitelező is lehetett – vélekedett az FB, hozzátéve: a bíróság nem tudja, és nem is feladata vizsgálni, hogy az átutalás pillanatában létező cég-e a hitelező. „A hitelező jogalanyiságát kizárólag abban az esetben vizsgálja a felszámolást lefolytató bíróság, ha a személyével kapcsolatban kifogást nyújtanak be és döntést kell hozni” – közölte a bíróság.

A bíróság nyilvántartása alapján a Berta Kft. 2010. júniusig hitelezője volt a Békésfact Kft.-nek, amelynek neve egyébként 2008. szeptember 30-án megjelent az adóhivatal százmillió forintnál nagyobb tartozást felhalmozó adósainak listáján. A cég ügyvezetője 2004. január 19-től az a Csorba Gábor volt, aki 2005 februárjától a Kossuth Holding Rt. vezérigazgatója. (A Kossuth Holdinggal többször foglalkoztunk: a vállalkozás ugyanis úgy végzett felszámolásokat, hogy papíron már nem létezett. Pontosabban: a Kossuth Holding Vagyonkezelő Rt. ugyan 2003. október végén megszűnt, ám a felszámolásokat a megszűnt cég neve alatt tovább vitte a Kossuth Holding Válságkezelő és Felszámoló Rt.).

A CBSZ vezérigazgatója, Marton László a hvg.hu-nak azt a tájékoztatást adta, hogy a Berta Biztonsági Szolgálat Kft.-nek a beolvadással a CBSZ lett a jogutódja, és a Berta Kft. bankszámlája a CBSZ egyik bankszámlájaként működött tovább, a megszüntetéséig. Így az utalás teljes mértékben jogszerűen történhetett a beolvadást követően is. „A Békésfact Kft. szerződött partnere volt a Berta Kft.-nek, mely a felszámolási eljárásba be is jelentkezett. A beolvadást követően ebben az eljárásban is a CBSZ volt a kft. jogutódja. Vélelmezhető, hogy a felszámoló cég a eljárás során a Berta Kft. nevét nem vezette át a jogutód, azaz a CBSZ nevére, így szerepelhetett 2010. júniusában is a hitelezők között a Berta Kft. neve.”

A hvg.hu azonban nem a felszámoló által vezetett hitelezői listán találkozott a Berta Kft. nevével, hanem a Fővárosi Bíróság dokumentumában. Információink szerint a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt. illetékes vezetőinek kellett volna a kft. bankszámláját vezető banknál és a Cégbíróságnál is jelezniük s átvezettetniük a változásokat, harminc napon belül.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.