2010. szeptember. 06. 19:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 06. 19:12 Itthon

Jövőre tárgyalja a Zuschlag-ügyet a Szegedi Ítélőtábla

A Szegedi Ítélőtábla 2011. január 11-én kezdi tárgyalni Zuschlag János és társainak ügyét; a másodfokú eljárásban hét tárgyalási napot tűztek ki - tájékoztatta az táblabíróság hétfőn az MTI-t.

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság különösen nagy kárt okozó csalás bűntette és más bűncselekmények miatt Zuschlag Jánost - az MSZP egykori országgyűlési képviselőjét - nyolc és fél év börtönre, tíz év közügyektől eltiltásra ítélte. Ingatlanára és a bankszámláin lévő pénzösszegre vagyonelkobzást rendelt el. Tizenöt vádlott-társa közül héttel szemben egy év négy hónaptól öt év hat hónapig terjedő tartamú végrehajtandó börtönt szabott ki, három személyt felfüggesztett börtönre, négyet pedig pénzbüntetésre ítélt, egy vádlottat felmentett. Az elsőrendű vádlotton kívül a bíróság további hat vádlottal szemben rendelt el különböző mértékű vagyonelkobzást.

Az ítélet ellen az ügyész fellebbezett, tizennégy vádlott esetében a büntetések súlyosítását indítványozva. A tizennégy vádlott és védőik felmentés, enyhítés érdekében fellebbeztek. Két vádlott esetében az elsőfokú ítélet jogerőre emelkedett. Az ügy iratai 2010. augusztus 23-án érkeztek meg a Szegedi Ítélőtáblára.

A Zuschlag-ügyben a nyomozás egy rutinvizsgálat után kezdődött, amelynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, hogy a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 75 millió forint pályázaton nyert pénz "rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni.

A Bács-Kiskun Megyei Bíróság elsőfokú ítéletében kimondta, a vádlottak a kilenc szervezet által elnyert összeg nagyobb részét baloldali politikai ifjúsági szervezetek működtetésére fordították. A bíróság bizonyítottnak látta, hogy a vádban szereplő egyesületek nem működtek, kizárólag azért hozták létre őket, hogy pályázatok révén pénzhez jussanak.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.