A romák franciaországi kitoloncolása ellen tüntettek Budapesten
A román és bolgár cigányok franciaországi erőszakos kitoloncolása ellen tüntettek civilek szombaton a budapesti francia Nagykövetség épülte előtt.
Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet magyarországi aktivistái által szervezett megmozdulás szónokai a romák elleni gyűlöletkeltés és a rasszizmus megszüntetését, az emberi jogok tiszteletben tartását követelték mind a francia, mind a magyar kormánytól. A felszólalók a transzparenseket tartó mintegy száz ember előtt, azt hangoztatták: fel kell éleszteni az emberek lelkiismeretét amíg nem késő, mert a mostani intézkedések kísértetiesen hasonlítanak a vészkorszak kezdetére.
Setét Jenő, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) nevű jogvédő szervezet romaügyi programjának munkatársa azt mondta: az az ország, amely a „Szabadság, Egyenlőség, Testvériség” szellemében kivívta az embereknek az azonos jogokat, ma dühöt, haragot és felháborodást kelt a folyamatos gyűlöletkeltéssel, azzal, hogy egy népcsoportot kollektív bűnösnek mondanak ki. Ezért vigyázó szemünket újra Párizsra kell vetni - tette hozzá.
Daróczi Ágnes, a Phralipe nevű roma szervezet alelnöke Európa lelkiismeretének nevezte azokat a tiltakozókat, akik „Le a rasszizmussal!”, „Ma a cigányok, holnap mi?”, „Nem az etnikai tisztogatásra” angol, francia és magyar nyelven írt táblákkal jelentek meg a budapesti külképviselet épülete előtt, illetve azokat, akik az AI felhívására Európa több városában ugyanebben az időben hasonló tüntetéseket szerveztek.
Gina Böni, Manush Alapítvány vezetője azt mondta: osztrák és nemet szervezetekkel közösen azt kezdeményezik, hogy szeptember 4-e legyen a szolidaritás napja, amely a romák és nem romák összefogására emlékeztet. A megmozdulás szervezői egy petíciót is átadtak a francia követségnek, amelyben az erőszakos kitoloncolás leállítását, az emberi jogok tiszteletben tartását követelik.
Franciaországban az utóbbi hetekben számos illegális cigánytelepet számoltak fel, és a hatóságok megkezdték a romák kitoloncolását származási országukba. Párizs közlése szerint július 28. és augusztus 17. között összesen 979 román és bolgár állampolgárt küldtek vissza hazájába