Mire jó a sárgalap a focivébé után?
Az agresszív sofőrök is lehiggadnak egy sárga lap láttán - állítja a módszert alkalmazó fotóriporter.
„Mókás a hatás: az acsarkodó, szikrázó szemű pasasok is egy csapásra megszelídülnek, feltartott hüvelykujjukat lengetik” – mesélte a HVG-nek a budapesti közlekedésben régi motorosnak számító 74 éves Markovics Ferenc fotóriporter-képszerkesztő sajátos közlekedési vitarendező módszeréről. Ennek lényege: amióta megszerezte jogosítványát, vagyis a hetvenes évek közepe óta, autójában tart egy futballban használatos sárgalapot, amelyet a forgalomban a súlyos po-fátlanságot elkövetők felé mutat.
„Annak idején a Lapkiadó Vállaltnál dolgoztam a Lenin körúton, és az egyik egyirányú utcában találtam magamnak egy parkolóhelyet, ahová be szerettem volna tolatni – meséli az egyik korai élményét. Egyszer csak mögöttem termett egy taxis, aki bár tehette volna, nem akart beengedni a helyre, ehelyett azt magyarázta, hogy inkább kerüljem meg a háztömböt, és úgy jöjjek vissza. Felmutattam a sárgát. Fetrengett a röhögéstől, és hátratolatott, hogy beállhassak.”
Markovics eddig összesen legfeljebb 20-25-ször használta a kártyát, mert, mint mondta, ez olyan, mint a viccmesélés, az ember nem herdálja el a poénjait. Szerinte egyébként az elmúlt 3-4 évtized során nem romlott a budapesti közlekedési morál, igaz nem is javult. „Több autó fut az utakon, változatlanul türelmetlenek az emberek, és ugyanannyi erőszakos pasast látok.” Persze leginkább a lap felmutatása előtt. Az eddigi legvadabb reakció az volt, amikor egy Markovics elé befurakodó autós a sárgalapra válaszként egy piros színű tagkönyvet rázogatott – szintén nevetve. Láthatóan ő is vette a lapot.
A legfrissebb HVG-ben olvashat többet a magyar közlekedési morálról, közlekedésszervezésről és a pszichológusok véleményéről.