Magyar Nemzeti Gárda, Vona és a rendőrök az Erzsébet téren
Az egy évvel ezelőtt feloszlatott Magyar Gárdára emlékezve rendezvényt tartott a magát Magyar Nemzeti Gárdának nevező szerveződés vasárnap délután a budapesti Erzsébet téren. A helyszínt több száz rendőr biztosította, súlyos rendbontás nem történt, de helyszíni információk szerint több mint 70 embert előállítottak.
Már a rendezvény megkezdése előtt a rendőrök folyamatosan emelték ki a terepszínű nadrágot és fekete pólót viselő tömegből azokat, akik üvegekkel dobálóztak, illetve a rendőröket gyalázó szavakat kiabáltak.
A megmozduláson több jobbikos országgyűlési képviselő is felszólalt, akik a tér szélein tartózkodó rendőrök intézkedéseinek jogszerűségét vonták kétségbe. Beszédében Pörzse Sándor és Gaudi Nagy Tamás, valamint ifj. Hegedűs Loránt református lelkész is bírálta a Fidesz-KDNP-kormány törvényalkotó gyakorlatát, azt hangoztatva, az előző nyolc év kormányzatának szellemisége folytatódik tovább.
Vona: Orbán Viktor képét is lehet, hogy ki kell tenni
Vona Gábor, a Jobbik elnöke és parlamenti frakciójának vezetője beszédében azt hangoztatta, hogy a kormány nem a fontos ügyekkel foglalkozik, és az ígéreteit sem teljesíti. A Jobbik szerint a kormány elmaradt ígéretei között van az elszámoltatás, de ezen a területen még semmi sem történt. A fontos ügyek helyett a kormány olyan intézkedéseket hoz, mint a médiára vonatkozó törvénymódosítások, amivel saját médiabirodalmat épít a Fidesz - jegyezte meg.
A Nemzeti Együttműködési Nyilatkozat kifüggesztésével kapcsolatos intézkedés kapcsán pedig úgy fogalmazott: hamarosan az is előfordulhat, hogy "Orbán Viktor képét is ki kell tenni az intézményekben".
A frakcióvezető kitért arra, hogy pártja hamarosan olyan határozati javaslatot nyújt be a parlament elé, amelyben kezdeményezik, hogy az országgyűlés ítélje el a "gázai népirtást". A megemlékezés résztvevői a Magyar Nemzeti Gárda tagjaiként fogadalmat tettek, az eskü szövegét a Szent Korona másolata előtt Vona Gábor, a Jobbik elnöke és parlamenti frakcióvezetője, a betiltott társadalmi szervezet életre hívója mondta elő.
A rendezvény alatt az Erzsébet térre többször is bevonultak a teljes védőfelszerelést viselő rendőrök, majd a beszédek alatt is megpróbáltak bejutni a térre, de a sorfalat álló emberek egymásba kapaszkodva megakadályozták őket. A tömeg élén próbált egyezkedni a rendőrökkel Vona Gábor és több jobbikos országgyűlési képviselő is. Pörzse Sándor a színpadon bejelentette: 74 embert állítottak elő a rendőrök délután 6 óráig a rendezvénnyel összefüggésben.
A rendőrség közleménye
Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) honlapján kora délután azt tudatta: feloszlatott társadalmi szervezet tevékenységében való részvétel szabálysértése miatt a rendőrök már a rendezvény megkezdése előtt húsz embert állítottak elő, akiknél gázriasztó fegyverek és fegyverutánzatok is voltak.
A megemlékezést abból az alkalomból tartották, hogy éppen egy éve, 2009. július 4-én az Erzsébet téren délután mintegy 200 gárdista sorakozott fel egyenruhában, hogy demonstráljon a Magyar Gárda feloszlatását kimondó bírósági döntés ellen, illetve a terrorcselekménnyel, robbanóanyaggal való visszaéléssel és emberölés előkészületével is gyanúsított Budaházy György mellett.
A rendőrség akkor megtiltotta a rendezvényt, mint ahogyan a főváros több más pontjára aznap bejelentett demonstrációt is. Késő estig 184 embert állítottak elő, köztük Vona Gábort, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnökét is. Az Erzsébet téren akkor összegyűlteket a rohamrendőrök körbevették és távozásra szólították fel. Miután ennek nem tettek eleget, könnygázzal próbálták oszlatni a tömeget, folyamatos volt a dulakodás a demonstrálók és a rendőrök között.
Jobbik: a fideszes kormány Gyurcsány és Bajnai bűnözését folytatja
A Jobbik Magyarországért Mozgalom számára végleg egyértelművé vált, hogy Gyurcsány és Bajnai bűnözését folytatja a jelenlegi fideszes kormány is - jelentette ki a párt szóvivője, Dúró Dóra az MTI-hez vasárnap este eljuttatott közleményében a magát Magyar Nemzeti Gárdának nevező szerveződés rendezvényén történtekre reagálva.
A párt úgy véli, a draskovicsi időket idéző rendőri fellépés kísérte a Magyar Nemzeti Gárda eskütételét. A szóvivő azt írja: a békés megemlékezésről több mint hetven embert állítottak elő. Hozzáteszi: "a Jobbik több országgyűlési képviselője és jogsegély szolgálatának tagjai a Gyorskocsi utcában is segítik a meghurcoltakat". A közlemény szerint a megemlékezés kezdete előtt a rendőrök "bármilyen figyelmeztetés nélkül a civilek közé vonultak, majd paprikagázt fújtak az esküt tenni készülő társadalmi szervezet tagjaira". A szóvivő állítása szerint a résztvevők részéről semmilyen erőszakos cselekedet nem történt.