Visszavonulóban az áradás a Közép-Tisza vidékén
Apad a Tisza a középső szakaszán, Kiskörétől Tiszaugig, a folyó vízállása Szolnoknál már a harmadfokú árvízvédelmi készültséghez rendelt, 800 centiméteres szint alatt van; az apadás lehetővé tette, hogy elbontsák a gátmagasításokat és a töltéseket erősítő bordás megtámasztásokat - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság tájékoztatási ügyeletese.
A tiszaroffi vésztározó északi és déli zsilipjénél egy nap alatt 2,2–2,4 millió köbméter vizet vezetnek vissza a Tiszába. A Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság még jelentősebb, azaz másodfokú árvízvédelmi készültséget 109 kilométer hosszon tart fenn a Hármas-Körös jobb partján Csongrád és a Hortobágy-Berettyó torkolata között, valamint a Hortobágy-Berettyó jobb partján Karcag-Kisújszállás térségében.
Valamennyi településen befejezték a védekezéshez használt ideiglenes védművek elbontását. A továbbiakban a védelmi anyagok összegyűjtése, a homokzsákok ürítése és a felhasznált homok deponálása ad munkát. A legtöbb helyen a munkaterületek felületrendezésén és a töltéskorona helyreállításán dolgoznak. A belvízcsatornákat folyamatosan kotorják, vágják a vízinövényeket, illetve elszállítják az összegyűjtött uszadékot.
A belvíz elleni védekezésben továbbra is másodfokú készültség van érvényben a vízügyi igazgatóság valamennyi védelmi szakaszán. A belvízzel elöntött területek nagysága még mindig jelentős, kereken 19 ezer hektár. Az eddigi védekezés során a folyókba, csatornákba átemelt víz mennyisége megközelíti a 125 millió köbmétert. Az önkormányzatok közül a fegyverneki, a szászbereki, a lakiteleki, a tiszaugi, a tiszakécskei, a törteli, az abonyi, a köröstetétleni és a kisújszállási még mindig harmadfokú készültséget kénytelen fenntartani a belterületi elöntések miatt.