Hosszú távú és ideiglenes megoldásokat is tartalmaz a fideszes javaslat
Koltay András, a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének tagja szerint a média teljes újraszabályozását alapozza meg az az öt pontból álló javaslatcsomag, amelyet két kormánypárti képviselő terjesztett az Országgyűlés elé.
A Fidesz által delegált kurátor az MTI-nek elmondta: az alkotmánymódosításról, valamint a sajtószabadságról szóló rendelkezések egy rövidesen megszülető új médiatörvény alapját képezhetik, míg a médiával és hírközléssel foglalkozó jogszabályokat módosító "salátatörvény" inkább ideiglenes megoldás lehet.
Koltay András hangsúlyozta, hogy a három törvényből és két határozati javaslatból álló médiacsomag egyik eleme, a médiatörvényt, a hírközlési törvényt, a nemzeti hírügynökségről, illetve a digitális átállásról szóló törvényeket módosító hatvanoldalas indítvány "átmeneti jellegű". Szavai szerint ez a javaslat "nem foglalkozik mással, mint a struktúrával, gyakorlatilag eltörölné a jelenlegi szervezetrendszert", ugyanakkor nyilvánvaló, hogy "a későbbiekben követni fogja egy új médiatörvény".
Koltay András arra is kitért, hogy a jelenlegi szervezetrendszer fenntarthatatlan, így szerinte érthető, hogy a beterjesztők azonnali változtatást szorgalmaznak. Hozzátette, hogy a javaslat megszüntetné a közszolgálati médiumok kuratóriumait, a médiumokat azonban nem vonná össze. Mint mondta, a tulajdonosi testületek összevonása a jelenleginél kisebb létszámú és átláthatóbb szervezetet eredményezhet.
Arra a kérdésre, hogy a kuratóriumi elnökség tagjaként hogyan értékeli a testület megszüntetését, Koltay András úgy felelt: "személyesen ez talán nem a legjobb hír", de ennél lényegesebb, hogy a közmédiumok közös tulajdonos alá kerülésével hatékonyabb munka folyhat, mint "a folyamatos politikai obstrukció alatt működő", kezelhetetlenül nagy létszámú kuratóriumi testületekben.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem médiajogász adjunktusa elmondta: a szakmában nincs vita arról, hogy a médiatörvény fölött eljárt az idő, az alapvető megváltoztatásához szükséges kétharmados parlamenti többség azonban mindeddig hiányzott. Szerinte így semmi meglepő sincs abban, hogy most, amikor ez az erő összeállt, a Fidesz változtatni kíván a szabályozáson.
Koltay András véleménye szerint "nem kell évekig várni" egy új médiatörvényre, arra ugyanis már "ma és holnap is szükség lenne". Éppen ezért biztatónak nevezte, hogy a Cser-Palkovics András és Rogán Antal által benyújtott - az alkotmánymódosításról, valamint a sajtószabadságról szóló - rendelkezések már egy új médiatörvény elméleti alapjait rakják le.