2010. június. 09. 18:06 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 09. 18:09 Itthon

Fellegi szerint nem lesz tömeges elbocsátás

Igazgatóság csak a stratégiainak számító nagy állami vállalatoknál marad - mondta Fellegi Tamás nemzetgazdasági miniszter, azt állítva, hogy tömeges elbocsátsokat nem tervez a kormány.

Tömeges elbocsátásokat nem tervez a kormány, de létszámleépítés lesz - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerdán kormányszóvivői tájékoztatón. Ismertette azt is: igazgatóság csak a stratégiainak számító nagy állami vállalatoknál marad, az igazgatósági tagok száma így 55-60-ra csökken a jelenlegi 319-ről. A kiemelt vállalatok közé sorolta egyebek mellett a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV), a Magyar Fejlesztési Bankot, a Szerencsejáték Zrt-t, a Magyar Villamos Művek Zrt.-t, a Postát, és a MÁV-ot. Az fb tagok számát 640-ről 450-re csökkentik - tette hozzá a miniszter. 

"Az állami vállalatoknál bértömeg szabályozásra tér át a kormány, amelynek keretében legalább 15 százalékkal csökken a költségvetésből kiáramló összeg" - fogalmazott Fellegi Tamás. Ez azt jelenti, hogy az MNV alá tartozó vállatoknál a 2009-ben kifizetett 322 milliárd forint összes bérköltség 2010-ben 48 milliárd forinttal 274 milliárdra csökken. 

A nemzeti fejlesztési miniszter jelezte, hogy a kormány uniós források átcsoportosítását tervezi, mivel a pályázatokból a kkv-szektor csupán tíz százalékkal részesedik. "Ez elviselhetetlenül alacsony arány" - jegyezte meg. Problémaként említette a miniszter, hogy az átlagos pályázati idő, a beadástól a kifizetésig átlagosan 9 hónap, és egyes pályázatoknál eléri a 18 hónapot is. Az átlagos kifizetési idő három hónap, de lehet találkozni kilenc hónapos kifizetési idővel is. 

Fellegi Tamás elmondta, hogy a szaktárca felülvizsgálja a források jelenlegi elosztását, és azt a 700 tételből álló listát, amely a kiemelt-, és nagyprojekteket jelenti.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?