2010. június. 02. 16:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 09. 19:53 Itthon

Előzetesben a pécsi vesztegetési ügy gyanúsítottjai

Előzetes letartóztatásba helyezte a Pécsi Városi Bíróság a Pécsi Tudományegyetem (PTE) gazdálkodásával összefüggő vesztegetési ügy mind a nyolc gyanúsítottját szerdán.

Hajdu István, a bíróság elnöke újságíróknak elmondta: a bíróság bűnszövetségben elkövetett vesztegetés bűntettének megalapozott gyanúja miatt rendelte el harminc napra a nyolc férfi előzetes letartóztatását. A döntés indokolása szerint öt gyanúsítottnál fennáll a szökés, elrejtőzés, illetve mindegyik esetében az összebeszélés, a tanúk befolyásolásának veszélye. 

A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korábban arról tájékoztatott, hogy április óta folytatnak nyomozást az ügyben. Az iroda munkatársai mintegy húsz helyen tartottak házkutatást, több tárgyi bizonyítási eszközt lefoglaltak. A gyanúsítottakat a múlt hét végén fogták el és vették őrizetbe, majd kezdeményezték előzetes letartóztatásukat. 

Az MTI az érintettek védőitől a városi bíróságon úgy értesült, hogy a letartóztatottak között négy egyetemi dolgozó van: az intézmény gazdasági főigazgatója, informatikai igazgatója, egy beszerzésekért felelős munkatárs és egy tanácsadó. A másik négy gyanúsított a PTE három, informatikai termékekkel és irodaszerekkel foglalkozó beszállító cégének képviselője, egyikük korábban az egyetem alkalmazásában állt. 

Az ügyvédek elmondták: az NNI feltételezései szerint az egyetemi dolgozók pénzért jogtalan előnyhöz juttatták a három céget különböző beszerzések során. Az ezzel kapcsolatos gyanút titkos információszerzés tette megalapozottá. Fenyvesi Csaba, az egyik gyanúsított jogi képviselője újságíróknak azt mondta: sejtése szerint "a nyomozás szempontjából ez egy szépen előkészített ügy", a hatóságnak megfelelő bizonyítékok, hang- és videofelvételek állhatnak rendelkezésére.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.