2010. május. 28. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 28. 11:57 Itthon

Támogatta Pintér Sándor kinevezését az önkormányzati bizottság

Az Országgyűlés Önkormányzati és területfejlesztési bizottságának többsége támogatta Pintér Sándor kinevezését belügyminiszterré a jelölt pénteki bizottsági meghallgatásán.

A belügyi tárcavezetői poszt várományosának kinevezését a Fidesz és a KDNP képviselői mellett támogatta Ivády Gábor, az LMP kéoviselője, nemmel szavazott a Jobbik három képviselője, a szocialista tagok pedig tartózkodtak.

A jelölt csütörtökön már beszámolt elképzeléseiről és válaszolt a képviselők kérdéseire az emberi jogi, a nemzetbiztonsági, az alkotmányügyi és a rendészeti bizottságban. Az ülés kezdetén Kolber István közölte: véleményük szerint indokolt lenne Pintér Sándor és Fellegi Tamás mellett Navracsics Tibornak, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium leendő vezetőjének bizottsági meghallgatása is, mivel hozzá tartoznak majd az önkormányzatokat is érintő anyakönyvi ügyek, a lakcímnyilvántartás, a közigazgatás szervezése, az önkormányzatok törvényességi felügyelete.

Kovács Zoltán, a bizottság fideszes elnöke válaszában arról tájékoztatta a testületet, hogy a testület a házbizottság döntésének megfelelően hallgat meg két miniszterjelöltet. Kósa Lajos szerint érthető Kolber István szempontja, de ezen az alapon az oktatásért, illetve az egészségügyért felelős miniszterek meghallgatása is indokolt lenne. Ezért azt javasolta, hogy ne a miniszterjelölti meghallgatások körében hallgassák meg a három vezetőt, hanem az eskü után szervezzenek olyan bizottsági ülést, ahol az ágazatokért felelős vezetőket meghallgatják az érdemi törvényalkotó munka előtt. A képviselő javaslatát Kolber István elfogadta.

A belügyminiszter-jelölt elmondta, az a szándéka, hogy a közterületekre lényegesen több rendőrt juttasson. Mint mondta, az önkormányzatok segítségét kéri, ugyanis "van az önkormányzati területeken erő még, ami a közbiztonság javítására felhasználható". Közölte, hogy az önkormányzat által foglalkoztatott, "a rend érdekében tevékenykedő alkalmazottaknak" (a halőrök, vadőrök és mezőőrök) tevékenységét a rendőrséggel össze kell hangolni, akár közös szolgálatokat kell szervezni velük; további jogosítványokat is szeretnének adni ezeknek a rend fenntartásában közreműködő erőknek.

A miniszterjelölttől Ivády Gábor a működésképtelen önkormányzatok támogatásáról érdeklődött. Pintér Sándor válaszában emlékeztetett: amikor 1998-2002 között belügyminiszter volt, mindig megvizsgálták, miért vált működésképtelenné egy önkormányzat. Mint mondta, most is vizsgálni kell majd, hogy az önkormányzat pazarló gazdálkodása okozta-e a működésképtelenné válást, vagy az, hogy nincs elég bevétele az önkormányzatnak. 1998-2002 között sem volt egyetlen egy önkormányzat, aminek elengedtük volna a kezét és azt hiszem, a jelenlegi időszakban sem lesz - szögezte le.

Kolber István kérdésére, hogy megyerendszerben vagy régiókban gondolkodnak-e, kijelentette: nem gondolkodnak régiós rendszerben, marad a megyei önkormányzat és a települési önkormányzat, "ebben kell hosszú távon gondolkodni". Pál Tibornak a fővárosi önkormányzati rendszer jövőjére vonatkozó kérdésre - hogy erős fővárosban és gyenge kerületekben, vagy fordított rendszerben gondolkodik-e - kifejtette: ebben a legjobb együttműködést fogják kialakítani Tarlós Istvánnal, aki reményei szerint a következő főpolgármester lesz. Jelezte: amikor korábban irányította a Belügyminisztériumot, a tárcának "nem volt problémája" a fővárosi önkormányzattal, sem a kerületekkel. Az, hogy a fővárosban milyen legyen a későbbiekben az önkormányzat, alkotmányos kérdés - tette hozzá.

A belügyminiszter-jelölt a tűzoltóságokkal kapcsolatban arról beszélt, át kell tekinteni, van-e az országban úgynevezett fehér folt, ahová nem elég gyorsan érnek ki a tűzoltók, és át kell tekinteni, hogy a biztosítóktól befolyt összegből vásárolt eszközök megfelelően lettek-e szétosztva. Mint mondta, előző belügyminisztersége idején alakítottak ki hét központot országszerte, ahová a nagy teljesítményű gépeket koncentrálták, és álláspontja szerint ez jelenleg is elegendő. Kiemelte ugyanakkor, hogy az önkéntes tűzoltóságok szerepét erősíteni kell a kistelepüléseken, mivel nem lehet minden faluban hivatásos tűzoltót alkalmazni. Szavai szerint elvárható, hogy ezekben a kistelepüléseken is megfelelő eszköz legyen készenlétben, hogy a helyiek meg tudják fékezni a tüzet; ehhez a tárca további segítségét ígérte.

Hirdetés