2010. május. 27. 13:57 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 27. 13:58 Itthon

A határon túli magyarokhoz kirándultatná az iskolásokat Réthelyi

Kiszámítható és vonzó életpályát szeretne az új kormány a pedagógusoknak biztosítani - mondta Réthelyi Miklós, leendő nemzeti erőforrás miniszter az oktatási és sport bizottságok csütörtöki együttes ülésén. A jelölt több kormányzati elképzelésről is beszámolt.

A tárca vezetőjének kinevezését 16 igen és öt tartózkodó szavazattal támogatta az oktatási bizottság. Tartózkodó szavazatot a szocialisták és a Jobbik adott le. A sport bizottság 14 igen, 1 nem és 3 tartózkodó szavazattal támogatta a jelölést. Nemmel a szocialista Varga László szavazott, a többi szocialista képviselő és a Jobbik tagjai tartózkodtak.

Réthelyi Miklós meghallgatásán kiemelte: a szülőket természetes szövetségesnek kell tekinteni az oktatásban és nevelésben. Elképzeléseit vázolva szólt a közoktatásban a mindennapos testnevelés bevezetésének tervéről, kitért az egyházi oktatási intézmények megerősítésére, és a felsőoktatás szerkezetének felülvizsgálatára és ésszerűsítésére. Személyes ügyként említette a kistelepülési iskolabezárások áttekintését és lehetőség szerint ezen intézmények újbóli megnyitását.

A leendő minisztert a bizottság kormánypárti tagjai arról kérdezték többi között, hogy a szöveges értékelés területén mit tervez, lehetséges-e az egész napos oktatás erősítése, és helyes-e, hogy az évismétlést szülői beleegyezéshez kötik. Pósán László (Fidesz) a magántőke bevonásával megvalósuló PPP-beruházások jövőjéről érdeklődött, és kíváncsi volt a leendő miniszter felsőoktatási integrációval kapcsolatos álláspontjára is. A szocialista Kolber István a kutatóegyetemi program folytatását firtatta, illetve, hogy az uniós források felhasználásánál mit tervez a miniszter. Réthelyi Miklós válaszában kiemelte: a szöveges értékelés fontos, de "újdonságával" úgy tűnik, nem talált megfelelő helyet a pedagógus társadalomban, amely az adminisztráció miatt túlterhelt.

Az évismétlésnél az adatok szerint alig lett kevesebb a bukás a szülői vétó bevezetésével. Így erre valószínű nincs szükség - állapította meg, ugyanakkor azt is fontosnak tartotta, hogy a szülő időben értesüljön, ha a diák tanulmányi előmenetelében problémák vannak. A leendő miniszter érthetőnek tartotta, hogy a szülők az osztályzást követelik. 

Ne végezze el senki úgy a nyolc általánost, hogy határon túli magyar területen nem járt - említett egy másik kormányzati elképzelést, miután a jobbikos Dúró Dóra a határon túli magyarsággal való kapcsolattartásra kérdezett rá.. 

Az egész napos iskolát nagyon fontos elképzelésnek nevezte és meghatározott helyeken a költségvetésből finanszírozandónak tartotta.

Az integrált oktatásnak a gyermekek és családok érdekében kell megvalósulnia, ha szükséges, ehhez a megfelelő létszámú munkaerőt biztosítani kell - mutatott rá. 

Véleménye szerint szükség van arra, hogy csak emelt szintű érettségivel lehessen bekerülni az államilag finanszírozott helyekre a felsőoktatásban. A felsőoktatási intézmények jelenlegi száma sok, de nem felszámolni kell őket, hanem feladatot kell nekik találni. Ezek az intézmények munkahelyeket jelentenek - jegyezte meg. Kitért arra, hogy átvizsgálásra szorulnak a felsőoktatási PPP-szerződések, ezek jelen formájukban nagy terhet jelentenek a felsőoktatási intézményeknek. Szólt arról is, hogy az egyetemek kutató jellegét mindenképpen erősíteni kell. 

A miniszterjelölt szerint megkérdőjelezhető a felsőoktatásban a bolognai folyamat gyorsított tempójú bevezetése. Változtatásokat a tanárképzésben mindenképpen kilátásba helyezett. A gazdasági tanácsokról kiemelte: az új struktúrában külön tárca foglalkozik a vagyongazdálkodással, ezért e kérdésről egyeztetésre lesz szükség. Réthelyi Miklós úgy összegezte: az oktatási rendszernek az egyén kibontakoztatását és a közjót egyaránt szolgálnia kell. Jelezte: a munkába a szakmai szervezetek képviselőit is szeretné bevonni. 

A sportról szólva hangsúlyozta: vissza kell állítani a magyar sport tekintélyét, minél több nemzetközi rendezvény megszervezésére kell törekedni. Magas színvonalú sportegészségügyi hátteret kell biztosítani, és a közoktatási sportiskolák rendszerére kiemelt hangsúlyt kell helyezni. Szükségesnek tartotta a felsőoktatási sportolási lehetőségek bővítését is. 

A tárca vezetőjének ez volt a második bizottsági meghallgatása, kedden a kulturális és sajtóbizottság előtt számolt be elképzeléseiről, pénteken pedig az egészségügyi, valamint az ifjúsági és szociális bizottság képviselői kérdezik majd. A meghallgatáson jelen volt Hoffmann Rózsa KDNP-s politikus, aki várhatóan az oktatást felügyeli majd és Czene Attila, akit a sportért felelős államtitkárként említenek sajtóforrások.

Hirdetés