Árvíz: kritikus a helyzet a Sajó és a Hernád torkolatában
Javult az árvízi helyzet az országban, de Borsod megyében a Sajó és a Hernád torkolatában kritikus állapotok uralkodnak – mondta az ügyvezető kormány vízügyi szakállamtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Kóthay László közölte: 1544 kilométeren van árvízvédelmi készültség. Ebből 130 kilométer védvonalon, beleértve a Bódva teljes hosszát, amely 120 kilométer, rendkívüli, míg 364 kilométeren harmadfokú a készültség. A belvízzel elöntött terület nagysága 24 óra alatt megduplázódott, már 140 ezer hektár áll víz alatt – tette hozzá.
Váradi József, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság főigazgatója úgy fogalmazott: az elmúlt napokban „csatákat nyertünk, de háborút még nem”, ugyanis a Tisza bal oldali mellékfolyói áradásnak indultak. A Tisza "megtámasztja", így visszaduzzasztja a Sajót, ezáltal a Hernáddal alkotott deltában még kritikusabbá válhat a helyzet, ezért ezeken a szakaszokon hosszan elhúzódó áradásra és védekezésre kell készülni.
Jelenleg a Hernád alsó szakaszánál lévő településeknél – Bőcs, Berzék, Sajóhídvég, Köröm, Girincs, Kiscsécs –, valamint a Sajó-Hernád torkolatnál Ónod mellett folyik a legintenzívebb védekezés. Ónod polgármestere szerda este segítséget kért, ezért a falu védelmére száz rendőrt vezényeltek ki, akik egész éjszaka dolgoztak - közölte a főigazgató.
Muhoray Árpád vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes főigazgatója azt mondta: már tízezren védekeznek az áradás ellen, a tűzoltók pedig tízszer annyi alkalommal vonulnak ki naponta, mint egy átlagos napon; főleg leszakadt vezetékekhez, kidőlt fákhoz és a víz szivattyúzásához hívják őket.
Borsod megyében 2500 épület és 2591 ember veszélyeztetett, a kitelepítettek száma 876-ra csökkent.
Kóthay László vízügyi szakállamtitkár közlése szerint a Bodrog és a Tisza Tokajnál másodfoknál tetőzhet, míg a Felső-Tisza vidékén harmadfokú védelmi szintet jósolnak a szakemberek.
A Körösön másodfokú vízállások alakulhatnak ki, de a meteorológiai előrejelzések alapján a hétvégi felmelegedés is csapadékokat képezhet, így záporokra, zivatarokra kell számítani.
A szakállamtitkár elmondta azt is, hogy a Bódva apad, Boldvánál csökkent a vízszint, ami az Edelénynél is végrehajtott irányított vízkivezetésnek köszönhető. A Dunántúlon a Kapos mentén még harmadfokú a készültség, de a szakemberek szerint szivattyúzással javulhat a helyzet; a Balaton vízszintje is rendkívül magas.
Az M1-es autópálya 105-ös kilométerszelvényénél szerdán beomlott úttest ideiglenes helyreállítása megkezdődött, várhatóan péntek este rá lehet engedni az útpályára a gépjárműforgalmat – mondta Kóthay László, megjegyezve: a vízügyi szakemberek az út esetleges beszakadására már hétfőn felhívták az autópálya-kezelők figyelmét.
Mint a szakállamtitkár közölte, a Kormányzati Koordinációs Bizottság délutáni ülésén újabb feladatokat szabnak, hogy a védekezéshez szükséges forrásokhoz gördülékenyebben lehessen hozzáférni. Javaslatot tesznek arra, hogy a kárfelmérésre már most készüljenek fel, továbbá arra is, milyen helyreállítási munkák kezdődjenek meg.
Kóthay László azt mondta: a mostani áradás révén sok fontos információt kaptak arról, hogy a hirtelen jött ár milyen körülmények között vonul le, és ez az ismeret megalapozhatja a későbbi védekezést.
Makula György őrnagy, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője arról szólt, hogy az országban 366 rendőr 123 gépkocsival vesz részt az árvízi védekezésben. A rendőrök nemcsak a rendvédelmi faladatok ellátásában és a közúti közlekedés biztosításában, hanem a gátakon a homokzsákok pakolásában is részt vesznek.