Itthon 2010. május. 16. 10:20

Vihar és árvíz – hírek percről percre

A viharos szél és az esőzés szinte az egész országban gondot okoz. A Dunántúlon és Észak-Magyarországon több patak is kilépett a medréből, a nagyvárosokban pedig fákat csavart ki a szél.

Most érkezett

A búzavetésekben várhatóan nem okoz nagy kárt, a kukorica- és napraforgótáblák viszont minden bizonnyal megsínylik a viharos, esős időjárást, s a földeket elborító vizet - mondta el Láng László, az MTA Martonvásári Mezőgazdasági Kutatóintézetének tudományos osztályvezetője. A búzavetésekben csak az okozhat nagy kárt, ha a vízzel borított területek nem száradnak ki viszonylag rövid idő alatt, s a növényvédő gépek nem tudnak rámenni a táblákra. A növényvédelmi munkák elhúzódása, illetve elmaradása miatt ugyanis megjelenhetnek a gabonán a különböző gombabetegségek - tájékoztatott Láng László. Az pedig, hogy az erős szél és a víz sok helyen "lefektette", megdöntötte a búzát, árpát, a betakarítást nehezíti majd. A tudományos szakember szerint a búzánál jobban károsodhatnak a már elvetett kukorica- és napraforgótáblák, egyik növény sem "szereti" ugyanis a hideg, levegőtlen talajt, így a vízzel borított táblákon nem lesz elkerülhető a kipusztulás. Azt, hogy ténylegesen milyen mértékű károkat okozott az erős szél, a heves esőzések, a belvíz és az árvíz,  néhány hét múlva lehet felmérni megbízhatóan - mondta Láng László.

A Sajó, a Hernád és a Bódva vize lassanként apad, de a Sajón, a tiszai torkolatnál érződik a Tisza visszaduzzasztó hatása. 

Borsod megyében még hatvanegy településen védekeznek az ár ellen, az elmúlt huszonnégy órában 2300-an voltak a gátakon: vízügyi dolgozók, katonák, rendőrök, polgári védelmi szakemberek és helybéli lakosok. Ez idáig már 1 millió 311 ezer homokzsákot raktak le.

Az előzetes becslések szerint 4-6 milliárd forintos lehet az árvízkár.

 

 

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Várhatóan péntek este nyolc óra és éjfél között nyithatják meg az M1-es autópálya jelenleg még lezárt, a főváros felé vezető szakaszát – közölte az Állami Autópálya-kezelő Zrt. szóvivője. Winkler-Virág András tájékoztatása szerint már befejezték a munkákat, csak arra várnak, hogy kihűljön az aszfalt. Szerda délben kellett lezárni a pályát, nem sokkal a győri körgyűrű előtt, mert a Cuhai-Bakony-ér alámosta az útszakaszt. A lezárás szinte azonnal forgalmi káoszt okozott a megyeszékhely körzetében. Hegyeshalom felé pénteken hajnali öt órakor mindkét sávon megindulhatott a forgalom.

Apad a Bódva vize a Borsod megyei, árvíz sújtotta Edelénynél, az elmúlt 24 órában itt körülbelül 5 centimétert csökkent a víz szintje. A belvárosi hídnál lévő vascsövet azonban - amelyet folyamatosan figyelnek a szakemberek - még mindig nem lehet látni, tehát a folyó vízállása még mindig magas - jelentette az MTI tudósítója pénteken a helyszínről. A kastély melletti töltésen vízügyes szakemberek dolgoznak, itt zúzalékkal és homokzsákokkal zárták el a korábbi vízátfolyások helyét, ezt a részt folyamatosan figyelik, illetve ellenőrzik a töltésmegtámasztást és a gát állapotát is. A település Borsod nevű városrészében - ahol műanyag savtartályokat helyeztek el vízzel telítve, hogy támasszák a töltést - lassan befejeződik a munka, homokzsákokkal is megerősítették ezt a szakaszt. A városban, a Katona József utcában már nincs víz, a szivattyúzással sikerült eltávolítani az utcáról az áradatot, így ott már takarítanak. A Bódva vízállása azonban még mindig jelentős, az átázott töltések fokozott óvatosságot és figyelmet igényelnek.

Miskolcon péntek délben megszűnt az árvíz miatti vízkorlátozás - mondta Vojtilla László, a Miskolci Vízmű Kft. igazgatója, aki szerint sikerült stabilizálni a vízellátást, a tároló medencéket pedig feltöltötték ivóvízzel.

Folyamatosan költöznek vissza otthonukba azok a sátoraljaújhelyiek, akik a Ronyva áradása miatt kényszerültek elhagyni házukat. A városban mintegy hétszáz embert költöztettek ki, hétfőn huszonkét utca, a település területének mintegy harmada került víz alá. Ahol vízmentesítették és fertőtlenítették a házakat, megkezdődhetett kitelepítettek visszaköltözése, eddig mintegy félezren tértek vissza otthonukba.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében még 780 ember kénytelen ideiglenes szálláson vagy rokonaiknál, ismerőseiknél élni. Az árvízben eddig csaknem 250 ház rongálódott meg.

Az árvízi védekezésben résztvevő központi szervek összesen 2,1 milliárd forintos előleget igényeltek eddigi költségeik fedezésére - mondta Kóthay László, az ügyvezető kormány vízügyi szakállamtitkára.

Több tízezer hektár termőföld is víz alá került, ezek a káresemények vis maiorként ismerhetők el, amennyiben a termelő bejelenti azokat a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál (MVH). A bejelentést május 19-től lehet benyújtani elektronikusan - az egységes kérelem benyújtásához hasonlóan - az ügyfélkapun keresztül.

Főleg Miskolc térségében még mindig  gondot okoz a vasútközlekedésben az árvíz, a dunántúli vasútvonalakon azonban fokozatosan javul a helyzet. Nyékládháza és Miskolc között csökkentett sebességgel közlekednek a járatok. Miskolc és Felsőzsolca között a Sajó hídon 40 kilométeres sebességkorlátozást vezettek be, Felsőzsolca és Hernádnémeti-Bőcs között pedig a Hernád hídon szintén csökkentett sebességgel járnak a vonatok; emiatt átlagosan 10-15 perces késésekre kell számítani. Péntektől ismét feláras jegyet kell váltani a Budapest-Hatvan-Miskolc vonalon közlekedő InterCity járatokra. Vízátfolyások miatt a Miskolc-Nyíregyháza vonalon Mezőzombor és Tarcal között is csökkentett sebességgel haladnak a szerelvények, ami további késéseket okozhat a Budapest-Miskolc-Nyíregyháza vonalon. A Miskolc-Sátoraljaújhely vonalszakaszon Olaszliszka-Tolcsva és Sátoraljaújhely között vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat, ezért 10-15 percet késnek a vonatok. Lezárták a pályát a Vámosgyörk-Újszász-Szolnok vonalon Jászapáti és Vámosgyörk között; vonatpótló autóbuszok közlekednek körülbelül 10 perces késéssel.
  

A Budapest irányába haladóknak továbbra is le kell térniük az autópályáról Győrnél, és az M19-1. számú főút, majd a 13. számú főút vonalán haladva térhetnek vissza a komáromi csomópontban a sztrádára.

Az éjszakai órákban nem történt rendkívüli helyzet az árvízzel sújtott Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a folyók, ha igen lassan is, de apadnak - tájékoztatott a megyei védelmi bizottság. A Sajó, a Hernád és a Bódva vize lassanként apad, de a Sajón, a tiszai torkolatnál érződik a Tisza visszaduzzasztó hatása. A felső vízgyűjtő területeken esett az eső, emiatt kisebb árhullámok alakultak ki, az átázott töltések miatt ez újabb feladatot ró majd a védekezőkre - mondta Bojti Imre. A megyében még hatvanegy településen védekeznek az ár ellen, az elmúlt huszonnégy órában 2300-an voltak a gátakon: vízügyi dolgozók, katonák, rendőrök, polgári védelmi szakemberek és helybéli lakosok. A kitelepítettek közül 780 ember még nem térhetett vissza otthonába. A védelmi erők a vízből 2714 állatot mentettek ki - közölte az ügyeletes. Csütörtökön 204 ezer homokzsákkal erősítették a töltéseket, vették körbe az áradat által fenyegetett ingatlanokat, ez idáig már 1 millió 311 ezer homokzsákot raktak le. Péntek reggel újból, teljes szélességben megnyitották Miskolc határában a 3-as utat, és használható az M30-as autópálya Miskolc keleti lehajtója is. Jelenleg két településre, Tornabarakonyba és Tornaszentandrásra nem lehet bemenni személyautóval, tucatnyinál több út pedig nem, vagy csak igen nehezen járható a megyében.

Hirdetés