Orbán újabb selyemzsinórja Simornak
A Magyar Nemzetnek adott interjúban Orbán Viktor ismét elküldte a selyemzsinórt Simor Andrásnak: „…egyelőre azt várjuk, hogy a Nemzeti Bank elnöke ahelyett, hogy súlyos károkat okozna Magyarországnak, az ország érdekében maga oldja meg a kialakult helyzetet.” A leendő miniszterelnök szerint a nemzeti együttműködés rendszerével új politikai rendszer születik, amely a „baloldali oligarchák” megdöntött rendszere helyébe lép.
A parlament alakulásának napján meglepetésszerűen előterjesztett nyilatkozatról a Fidesz elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta, „olyan változásokat lehet most elérni a parlamenten belül, alkotmányos eszközökkel, amelyeket a magyar történelemben korábban csak az utcán végbement forradalmak révén lehetett megvalósítani”.
Határozati javaslatát a most megdöntött politikai rendszer helyébe lépő új rendszer alapdokumentumának szánja, amely kijelöli a felépítendő új rendszer kereteit. …A tisztázatlan, áttekinthetetlen, visszaéléseket és széthúzásokat szülő, a legfontosabb kérdésekben megegyezést hozni képtelen politikai rendszer.. . haszonélvezői azok az óriási vagyonokat felhalmozó tőketulajdonosok, dúsgazdag emberek voltak, akik váratlanul és sikeresen elfoglalták a magyar politikai baloldalt, és létrehozták az oligarchák rendszerét…. [Akik] „közvetlenül uralmuk alá hajtották a politikát, a politikai élet szereplőit, és elérték, hogy a politika közjó és közérdek helyett magánérdekekről és magáncélokról szóljon” – fejtegette Orbán Viktor
A közbiztonság gyors helyreállítását firtató kérdésre azt válaszolta, hogy szükség van egy szakmájában jártas, kipróbált és bátor belügyminiszterre, aki úgy ismeri a rendőrséget, mint a tenyerét azonnal intézkedni tud. Felkészült és eligazított rendőröket kell küldeni azokra a helyekre, amelyek a bűnözés szempontjából a legfertőzöttebbek. A rendőrök létszámának emelésével, a rendőri hivatás megbecsülésével, a büntető törvénykönyv szigorításával, az eljárások egyszerűsítésével és jelentős erőáthelyezésekkel eredményt lehet elérni. A jognak az áldozatok oldalára kell állnia. Mint mondta: „nem lesznek a bűnözésről ideológiai viták, nem mentegetjük az elkövetőket származásukkal, nehéz vagy épp kiemelkedő anyagi helyzetükkel, hanem érvényt szerzünk a törvénynek.”
Pintér Sándor leendő belügyminiszternek Gergényi Péter 2006. októberi eljárását mentegető kijelentéséről megjegyezte: „amíg nincs érvényes ítélet, addig minden vélemény magánvélemény, akkor is, ha a leendő belügyminiszter mondta”.
Ám hozzátette, senkinek ne legyenek kétségei, az új kormány elszánt, „ezért nevezek majd ki külön miniszterelnöki megbízottat a 2006. október 23-án történt tűrhetetlen események kivizsgálására.” (Korábban közölték: Balsai István kapja a megbízást. A szerk.)
Ami a tervezett adócsökkentést illeti, Orbán elmondta: „a kérdésben két közgazdasági iskola csap össze újra és újra. Az egyik azt mondja, ahhoz, hogy adót lehessen csökkenteni, először spórolni kell. A másik pedig azt mondja, hogy az adócsökkentés önmagában gazdasági többletteljesítményt hoz. Én az utóbbi felé hajlok, mert ez áll közelebb a magyar valósághoz. Magyarországon olyan helyzet alakult ki, amit leginkább össznépi ravaszkodásnak lehet nevezni. Az állam pontosan tudja, hogy az általa kivetett adókat sem a vállalkozók, sem az emberek nem tudják befizetni, az emberek is tudják, hogy az állam nem gondolta komolyan, hogy ezt be fogják fizetni, ezért rengeteg energiát mozgósítanak, óriási szellemi teljesítményeket hajtanak végre olyan módozatok kiötlésével, megoldások kigondolásával, amelyek révén a papíron kivetett adókötelezettséget kikerülhetik."
"Az állam is tudja, hogy ez történik, ezért potenciális bűnözőnek tekint mindenkit, legyen az munkaadó vagy munkavállaló, és újabb szabályokkal keseríti az életét. Ennek az ördögi körnek lett az eredménye egy olyan bonyolult adórendszer, amelyet most már egyetemi végzettséggel sem képes átlátni egy magyar választópolgár, holott egyébként alapvető jogait érintő kérdésről van szó. Az ördögi kört meg kell szakítani. Az adórendszert a végletekig le kell egyszerűsíteni, és az adó mértékét úgy kell meghatározni, hogy a szereplők, ez esetben a választópolgárok, a munkaadók és munkavállalók úgy érezzék, megéri befizetniük az adót, feltéve, hogy cserébe a kormány nem tekinti őket bűnözőnek, és nem bánik velük úgy, mint ahogy a tényleges bűnözőkkel szokás.”
Hogyan tudják teljesíteni az elszámoltatással kapcsolatos ígéreteket, hiszen a bírósági szakaszban az ügyekre a kormánynak már vajmi kevés beleszólása lesz? - kérdezte az újságíró. Orbán kitérő választ adott. Mint mondta, fontosnak tartja, hogy minél hamarabb jöjjön létre magas szintű találkozó a kormány és az igazságszolgáltatás vezetői között, ahol megbeszélhetik, miért nem lehet az emberek által elvárt határidőn belül ítélettel lezárni a fontos ügyeket.
A kettős állampolgárság ügyében heteken belül törvény születik majd a magyar parlamentben, a szlovák provokációs kísérletekre pedig nem fog beugrani az új kormány – húzta alá a Fidesz elnöke. A leendő magyar kormány tagjai nem fognak reagálni a szlovák provokációs kísérletekre, amelyeket ottani politikusok választási kampányukban használnak fel – fejtette ki Orbán.
Simor András és az új kormány viszonyát illetően Orbán félreérthetetlen célzásokat tett: „Személyi ügyek kezelése miatt nem fogunk intézményeket sem összevonni, sem átalakítani. …Új korszak kezdődik, és ezért bizonyos korábbi mércék és normák elveszítették érvényességüket. Korábban lehetett közbizalmat igénylő állást betölteni, és közben nem Magyarországon adózni, elfogadhatatlan színvonalon dolgozni, bajba sodorva sok százezer embert, akiket belelovalltak például a devizahitelezésbe, vagy kiszolgáltatottá tették őket a pénzintézeteknek. Korábban lehetett felelőtlenül betölteni ilyen magas állásokat, most már nem lehet. Ez a felismerés hamarosan az ország minden pontján és minden intézményében megszületik majd”- hangsúlyozta a leendő kormányfő.
hvg.hu/mno.hu