Varga Mihály: szerencsétlen volt Pintér Sándor kijelentése
Varga Mihály szerint a monetáris politikát olyan embereknek kell vezetniük, akik arra "méltóak". A Fidesz alelnöke szerencsétlen és elsietett kijelentésnek tarja Pintér Sándor Gergényi Péterrel kapcsolatos mondatát.
Az Orbán-kormány Miniszterelnökségének leendő államtitkára a TV2 Mokka című műsorában szerdán arra a kérdésre, hogy a Fidesz módosítani akarja-e a jegybanktörvényt Simor András MNB-elnök leváltása érdekében, azt válaszolta: az újabb kibontakozó globális válság miatt óvatosan kell nyilatkozni a jegybank függetlenségét érintő kérdésekben. De - fűzte hozzá - gazdaságpolitikából egy lehet csak, nem lehet más a monetáris és a fiskális politika célja; "a monetáris politikát olyan embereknek kell vezetniük, akik arra méltóak". Mint mondta, megnézik, mely törvények módosítására van szükség, az "első körben" biztos nem kerül sor a jegybanktörvény módosítására. A Simor András elmozdítását firtató további kérdésre az felelte: "ez egy nagyon nehéz feladat, nagyon tapintatosan kell eljárni".
Orbán: "Ezért felelni kell" |
A Fidesz-KDNP első döntése, amint megkapja a kormányzati felhatalmazást, az lesz, hogy Orbán Viktor egy miniszterelnöki megbízottat nevez ki Balsai István személyében a 2006 októberében történtek kivizsgálására. Ebben az ügyben nincs helye óvatosságnak, hezitálásnak - hangsúlyozta Orbán Viktor a Fidesz-KDNP-frakciószövetség szerdai alakuló ülésén az Országházban. A leendő kormányfő kijelentette: nem fogják szó nélkül hagyni, ami 2006. október 23-án történt. "Ezért felelni kell" - a törvényes keretek között - mindenkinek, aki ebben részt vett. Nincs kivétel sem rangra, sem beosztásra, sem életkorra tekintettel - szögezte le Orbán Viktor. |
Varga Mihály szerencsétlen, elsietett kijelentésnek tartja Pintér Sándor leendő belügyminiszter kijelentését Gergényi Péterrel kapcsolatban. (Pintér Sándor hétfői bemutatkozó nyilatkozatai egyikében azt mondta, nem gondolja, hogy Gergényi Péter volt budapesti rendőrkapitány törvénytelenül járt volna el a 2006-os oszlatások levezénylésénél, de az ügyészség feladata lesz ezt megállapítani.) Ezzel kapcsolatban a Miniszterelnökség leendő államtitkára azt mondta: pártja mindig úgy vélekedett, a 2006. október 23-án történteket ki kell vizsgálni, hogy el tudják dönteni, történt-e jogsértés, s ha igen, milyen. Közölte: ezt nem a rendőrségnek, hanem az ügyészségnek kell lefolytatnia. Elmondta még, nem született döntés még arról, hogy a polgári titkosszolgálatok a Belügyminisztériumhoz tartoznak-e.
Varga Mihály az egyik legfontosabb első törvényjavaslatnak nevezte azt a tervezetet, amely szerint csak azok a családok kapnak majd családi pótlékot a jövőben, akik iskolába járatják iskolás korú gyermekeiket. Mint mondta, ez egy szimbolikus üzenet: ha valaki rendszeresen iskoláztatja a gyermekét, joga van az állami támogatások megszerzéséhez. Emlékeztetett, 1998-2002 között a Fidesz ezt bevezette, 2003-ban az MSZP szüntette meg. Ha azt akarják elérni, hogy a szegényebb családok gyerekei ki tudjanak törni, akkor össze kell kötni az iskoláztatást az állami támogatással - vélekedett.
Mesterházy Attila szocialista frakcióvezető javaslatára, amely szerint az alkotmányt a kétharmad helyett csak négyötödös parlamenti többséggel lehessen módosítani a jövőben, úgy reagált: nyitottak az ellenzék javaslataira, megfontolják őket, tárgyalnak róluk, de nem lehet a házszabályt és más jogszabályokat "rángatni" négyévente annak függvényében, hogy a választásokon milyen eredmények születnek. A választók a Fidesz-KDNP-nek bizalmat adtak, amely felelősséggel is jár, és döntéseket kell hozni - tette hozzá a leendő államtitkár. Szerinte azonban a Fidesznek élnie kell azzal a lehetősséggel, amit a választáson megkapott.
Nem tartanám szerencsésnek, ha a választások után minden fontos jogszabályt újra kellene írni - közölte Varga Mihály. Úgy vélekedett, a négyötödös többség arra lenne jó, hogy több fontos jogszabály most megint ne szülessen meg, ám a magyar választóknak abból lett elegük, hogy az elmúlt húsz évben nem volt egy olyan kormány, amelyik fontos ügyekben, mint amilyen az önkormányzati törvény, a parlament létszáma, az alkotmánymódosítás, döntést tudott volna hozni. A pártok belefulladtak a napi politikai érdekekbe, és végül döntések nem születtek - tette hozzá. A Fidesznek a megkapott felelősséget fel kell használnia arra, hogy a fontos kérdésekben döntések szülessenek - húzta alá a leendő államtitkár.