Biztonsági jelekkel védik a szavazólapokat
Az országgyűlési képviselő-választás második fordulójában is biztonsági jelekkel védik a szavazólapokat a másolás ellen.
Az Állami Nyomdában ezen a héten szigorú biztonsági intézkedések mellett nyomtatták ki a választás második fordulójához szükséges - A/4-es méretű - szavazólapokat, amelyeken a jelöltek abc-rendben szerepelnek egymás után. Az 57 országgyűlési egyéni választókerületben, ahol második fordulót kell tartani, általában 3 jelölt neve szerepel a szavazólapon, de van négy olyan választókerület, ahol csak kettőé. (Az urnákhoz valamivel több mint 2,5 millió választópolgárt várnak.)
Az 57 féle szavazólapból nem pontosan annyit nyomtattak, ahány választó van, hanem - az elrontott szavazatokra gondolva - néhány százalékkal többet, de a szavazatszámláló bizottságoknak szigorúan el kell számolniuk valamennyi fel nem használt cédulával.
A szavazólapokat többféle biztonsági jellel is ellátták, így például mikroírással és uv-nyomattal. Ez utóbbi az uv-lámpa alatt egyebek mellett a választás évét, valamint az országgyűlési képviselők választása feliratot mutatja. A korábbi választásokon több szavazatszámláló bizottság is használt uv-lámpát a szavazólapok ellenőrzésénél, volt olyan település, ahol a helyi vegyesbolt pénztárából hozták fel a pénzjegyellenőrző lámpát.
A szavazólap nem a választópolgár tulajdona, így azt nem szabad hazavinni, ennek ellenére az urnákból gyakran hiányzik több-kevesebb cédula. A boríték megkönnyíti a "gyűjtők" dolgát, hiszen nem lehet tudni, hogy az urnába dobott szavazat a borítékban vagy a választópolgár zsebében van-e.