2010. április. 12. 19:26 Szegő Péter Utolsó frissítés: 2010. április. 13. 10:22 Itthon

Az MSZP egyeztetne az LMP-vel a kölcsönös visszaléptetésekről

Ahol a választás még nyitott (57 választókerületben), ott az MSZP számít az április 11-én otthon maradt, vagy az MDF-re illetve az LMP-re szavazó választókra.

Lendvai Ildikó az előre elkészített sajtóanyagból fölolvasta: minden párt megkezdhette az új struktúrára való a fölkészülést. „Mi is ezt tesszük. Érdekeltek vagyunk abban, hogy senkinek ne legyen túlhatalma, de abban is, hogy azt új kormány jól kormányozzon” – mondta. Ezért ahol eredményes lett az első forduló, ott az MSZP a megválasztott – kivétel nélkül fideszes – képviselőjelöltekhez fordul egy nyílt levéllel. Ebben arra kérik a leendő kormánypárti képviselőket, hogy programjukat mutassák be. Az MSZP azt szeretné, hogy a már győztes jelölt programja az egész választókerületet szolgálja.

Lendvai arra kíváncsi, hogy „szüneteltetik-e vagy folytatják az építkezéseket, gödröket vagy folyamatos fejlődést akarnak-e, a nyugdíjasok érdekében vagy a nyuggerek ellen politizálnak-e, terveznek-e adócsökkentést, mikor és mekkorát, ha igen”. Az MSZP arra is kéri az újonnan megválasztott fideszes képviselőket, hogy ne támogassák a minimálbér megadóztatását. Ezenkívül azt is szeretné Lendvai megtudni, „hogy követték-e Kubatov Gábor utasításait, van-e komcsilista, és ha van, azt mikor kívánják megsemmisíteni, vagy – rosszabb esetben – elővenni”. Mint a politikusnő hangsúlyozta, mindezt „egy felelős ellenzéki magatartás részeként” teszik.

Ahol a választás még nyitott (57 választókerületben), ott az MSZP „a demokratikus ellensúlyon és kontrollon” dolgozik. A párt számít az április 11-én otthonmaradt, vagy az MDF-re illetve az LMP-re választó szavazókra. Lendvai szerint ugyanis fontos, hogy a Fidesz ne szerezze meg az összes mandátum kétharmadát, ehhez pedig nyolc, még nyitott választókerületben kellene a fideszes jelöltnek vereséget szenvednie. Ezekben az MDF és az LMP szavazói átgondolhatják, hogy jó-e, ha kétharmadot szerez a Fidesz.

„Lehet-e más a politika úgy, hogy Orbán Viktornak teljhatalma van? Esetleg lehet-e politika úgy más, hogy erősödik és helyreáll a Parlament sokszínűsége, kihasználjuk a demokratikus ellensúly lehetőségét?” – tette föl a – nyilvánvalóan az LMP-nek szóló – kérdéseket Lendvai Ildikó. „Minden megoldás végiggondolására nyitottak vagyunk.” Ennek végiggondolását kérjük az LMP szavazóitól – tette hozzá.

Újságírói kérdésre a pártelnöknő kijelentette: a Jobbikkal nem kívánnak tárgyalni. A Jobbik semmi esetre sem segíti elő „a demokratikus sokszínűséget”. Az LMP-vel kapcsolatban azonban az MSZP „minden megoldásra nyitott” – ismételte önmagát, hozzátéve, hogy az MSZP a „sokszínű, demokratikus Magyarországban” érdekelt.

Szintén újságírói kérdésre Lendvai azt felelte: az MSZP sehol nem lép vissza a Fidesz javára a Jobbik ellen. Egyrészt, mert nincs győzelemre esélyes jobbikos jelölt, másrészt, mert „olyan párt javára érdemes visszalépni, amelyik […] határozottan, nyilvánosan és kimondva kizárja azt, hogy esetleg egyéb formában ugyanazokat a veszélyeket jelentené”.

Arra, hogy a választások után lesznek-e személyi következményei az MSZP választási szereplésének, Lendvai kitérően válaszolt: a választások második fordulója után lesz aktuális a kérdés. „A választások még tartanak, utána kérdezze meg” – tette hozzá.

A hvg.hu azt kérdezte Lendvai Ildikótól, hogy amennyiben az MSZP tényleg a sokszínű, demokratikus Magyarországban érdekelt, akkor miért tett meg – ötven százalékos sikerrel – mindent azért, hogy az MDF és az LMP ne jusson be az Országgyűlésbe. Miért gondolják, hogy ezek után az MDF- és az LMP-szavazók az MSZP-re fognak szavazni a második fordulóban? – kérdeztük. „Semmit sem tettünk azért, hogy ne jussanak be a Parlamentbe. Fölhívtuk a figyelmet egy veszélyre, amely veszély jogosságát épp az MDF példája igazolja. Fölhívtuk a figyelmet egy veszélyre, hogy végig kell gondolni, nem lesznek-e elvesztegetett szavazatok. Az MDF esetében például Budapesten közel öt százalék elvesztegetett szavazat van. […] Az LMP szavazóinak sikerült átlépniük az akadályt. […] Nekik is kell tovább gondolkodniuk. Vajon nem válnak-e elvesztegetett szavazattáaz övéik, ha az LMP-nek semmilyen tényleges parlamenti szerepe nem lehet, mert mindent eldönthet a kétharmados többség. Gondolkodjanak. Mi gondolkodtunk. Ezért minden megoldásra készek vagyunk” – reagált a hvg.hu kérdésére Lendvai Ildikó.

A hvg.hu arra is megkérte Lendvai Ildikót, hogy kommentálja a sajtóban megjelent föltételezéseket, miszerint az LMP a Fidesz folytatása más eszközökkel. Lendvai ez nem kívánta kommentálni, azt azonban kijelentette: az LMP-választó biztos, hogy nem a Fidesz folytatása. „A választó is gondolkodhat” – tette hozzá.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy érdemes-e az MSZP-nek azzal a tudattal küzdeni a Fidesz kétharmados parlamenti többségének a megakadályozása ellen, hogy – ha sikerül is –, a Fidesznek a Jobbikkal biztos, hogy kétharmada lesz. „Mi van, ha jóhiszemű vagyok? […] Mi van, ha elhiszem, hogy a Fidesz nem kacsint össze a Jobbikkal? Ebben az esetben az bizony nem kétharmad” – kaptuk meg a talányos választ.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. február. 18. 18:03

Szűcs Krisztián: Azonnali világhírt reméltünk

Krézi 25 címmel (f)életmű turnéra indul Szűcs Krisztián, a Heaven Street Seven egykori frontembere, merthogy idén 25 éves a Hol van az a krézi srác című dal, ami a HS7 és egyben Szűcs legismertebb szerzeménye is. Ugyanakkor a turné nem a régi heveny-számok felmelegítéséről szól kizárólag, a szólóban írt daloktól kezdve a Budapest Báron át a Szálinger Balázzsal közös Szücsinger produkció is helyet kap a koncerteken.