2010. április. 05. 15:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 05. 14:40 Itthon

Az EBESZ választási értékelő missziót küld

Mindössze választási értékelő missziót küld Magyarországra az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) választást értékelő csoportja, mivel a szervezet szerint nem kell visszaélésektől, választási csalástól tartani.

A Külügyminisztérium korábban arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az EBESZ választást értékelő tíztagú csoportja (Election Assessment Mission) múlt hétfőn érkezett Magyarországra.    

A csoport előző, januári látogatása során olyan tapasztalatokat szerzett, hogy a magyarországi választások során nem kell visszaélésektől, választási csalástól tartani, ezért elegendő, ha az ODIHR az április 11-i parlamenti választásokra választási értékelő missziót küld. (Az ODIHR, a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája az EBESZ választási megfigyelésben részt vevő intézménye.)

Az értékelő misszió a hagyományos választási megfigyelő missziónál rövidebb idejű és alacsonyabb létszámú misszió, és két hétig tartó munkája során kiemelt figyelmet fordít a tervek szerint a jelöltek kiválasztásának és regisztrálásának vizsgálatára, az ajánlócédulák rendszerére, a kisebbségek részvételére és képviseletére, a kampányfinanszírozásra, valamint a jelöltek médiához való hozzáférésére.

Az EBESZ delegációja januárban meglátogatta az Országos Rádió és Televízió Testületet (ORTT), hogy értékelést készítsen a választásokat megelőző helyzetről. Az ORTT ekkor arról tájékoztatta az EBESZ-t, hogy – mivel a műsorszolgáltatók választási kampányban történő részvételét érintő kifogásokkal 2010-ben is számolni kell – ellenőrzi az adók műsorait és ajánlást ad ki számukra a kampányban kívánatos szerkesztői gyakorlat kialakítását segítve.

A testület tagjai arról is beszámoltak az EBESZ-nek, hogy a műsorszolgáltatók tevékenységét az ORTT és az Országos Választási Bizottság (OVB) párhuzamosan ellenőrzi. Az ORTT szerint a párhuzamosságok jól kiegészíthetik egymást, hiszen a két szerv lényegesen eltérő joghatású szankciókkal rendelkezik: a médiabeli kampánycsend-sértések esetében az OVB megállapító határozata nyomán a testület médiajogi szankciót alkalmaz az időszerű tájékoztatás megsértése miatt.

Magyarország az EBESZ 1990-es koppenhágai dokumentumának aláírójaként kötelezettséget vállalt arra, hogy az országban tartandó választásokra megfigyelőket hív más EBESZ-államokból. Az EBESZ ODIHR végzi a világon a legtöbb választási megfigyelést, választási szakértői tanácsokat adnak azoknak az országoknak, ahol a demokratikus átalakulás még folyamatban van, vagy a kormányzat úgy ítéli meg, bizonytalan a választás szabályossága és tisztasága.

Az EBESZ hosszú és rövid távú megfigyeléseket tart: a hosszú távúban az egész választási eljárást követi nyomon, a rövid távúban pedig csak a választási hétvégére illetve az azt megelőző néhány napra küldi el megfigyelőit. Az EBESZ a látottak és tapasztaltak alapján javaslatot fogalmaz meg, miként lehetne javítani a választási igazgatásban közreműködők munkáját.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.