Szabadlábon a ScienNet-vezér, s indulhat a választáson
Szabadlábra helyezték Leinemann Zsoltot kedden délután, így indulhat az áprilisi országgyűlési képviselő-választáson - közölte Futó Barnabás, a ScienNet-ügyben gyanúsított független képviselőjelölt jogi képviselője.
A Fővárosi Főügyészség kedden kezdeményezte az előzetes letartóztatásban levő Leinemann Zsolt szabadlábra helyezését. A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság ugyanezen a napon döntött arról, hogy - megváltoztatva a területi választási bizottság határozatát - Leinemann Zsolt, aki független képviselőjelöltként méretteti meg magát, indulhat Debrecen 2. számú választókörzetében.
Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője elmondta: az ügyészség megkapta a hivatalos értesítést a jelölt nyilvántartásba vételéről, ezért még a keddi napon kezdeményezik a gyanúsított szabadlábra helyezését. Az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény szerint a képviselő-választáson jelöltként igazolt személyt mentelmi jog illeti meg. A területi választási bizottság korábbi elutasító határozatának indoklásáról Vasas Lászlóné, a testület vezetője azt mondta: a jelöltnek az ország minden tájáról odasereglett emberek gyűjtöttek ajánlószelvényeket, de erre nem volt meghatalmazásuk. E nélkül a cédulagyűjtés jogosulatlan adatkezelésnek számít - tette hozzá.
A Hajdú-Bihar Megyei Bíróság ugyanakkor keddi határozatában azt írta: "tekintettel arra, hogy a bíróság szemben a területi választási bizottsággal a meghatalmazások hiányára alapított szabálysértést nem találta megállapíthatónak, így a választási eljárás hivatkozott alapelveinek megsértése sem állhat fenn".
A ScienNet nevű, Washingtonban bejegyzett cég magyarországi tevékenysége miatt adócsalás és sikkasztás miatt folyik eljárás. A vám- és pénzügyőrség 2009. november 20-án rendelt el nyomozást a ScienNet törzsvásárlói rendszerével kapcsolatosan. A társaság képviselőjét a bíróság november 27-én helyezte előzetes letartóztatásba.
Frissítés:
2019. február 19-én Leinemann Zsolt ügyvédje arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy a Fővárosi Főügyészség megszüntette az ügyfelével szemben a büntetőeljárást, mivel – levele szerint – „a nyomozás adatai alapján nem volt megállapítható bűncselekmény elkövetése, és az eljárás folytatásától sem volt eredmény várható”.