2010. március. 18. 14:05 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 18. 14:05 Itthon

Összejöhet az MDF-nek a budapesti lista

Két napjuk maradt a pártoknak, hogy jelölteket állítsanak az áprilisi országgyűlési választásra. Az MDF-nek a fővárosban meglehet a nyolc egyéni jelöltje, így budapesti listát állíthat.

Az OVI internetes tájékoztató oldala, a www.valasztas.hu szerint két nappal a határidő előtt 747 jelölt adta le ajánlószelvényeit az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságoknak, a 176 testület ebből 658 jelölt ajánlását már ellenőrizte és őket nyilvántartásba vette hivatalos jelöltként. A legtöbb jelöltet, 115-öt, Budapesten vették nyilvántartásba.

A pártok közül eddig a Jobbik, az MSZP és a Fidesz-KDNP tudott mind a 176 egyéni választókerületben jelöltet állítani (a Fidesz egy választókerületben a KDNP-vel és a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártjával közösen állított indulót).

Az MDF-nek 39, a Lehet Más a Politikának (LMP) 35, a Magyar Kommunista Munkáspártnak (Munkáspárt) 12, a Civil Mozgalomnak (CM) 10, az MDF-SZDSZ-nek 7, a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak (MSZDP) 5, a Magyarok Egymásért Szövetségnek (MESZ), a Somogyért Szövetségnek (Somogyért) és az Összefogás Pártnak (ÖP) és a Torgyán-Kisgazda Koalíciónak 3-3, a Magyar Igazság és Élet Párjának (MIÉP) valamint a Zöld Demokraták-Zöld Baloldal-Zöldek Szövetségének (Zöld Baloldal) egy-egy nyilvántartásba vett jelöltje van. Az Összefogás Pártnak és az MDF-nek szintén egy közös, nyilvántartásba vett jelöltje van. Emellett 12 független jelölt is megméreti magát a csütörtök reggeli adatok szerint.

A jogszabály szerint listaállításra az a párt jogosult a fővárosban, amelyik nyolc jelöltet tud állítani. Az MDF-nek jelenleg egyetlen saját jelöltjét vették nyilvántartásba Budapesten, s négy MDF-SZDSZ közös jelöltet. A pártnak azonban további hét jelöltje adta le ajánlószelvényeit, így az MDF-nek meglehet a nyolc egyéni jelöltje Budapesten.

Az országgyűlési egyéni választókerületben indulni szándékozó jelöltek még két napig, március 19-én 16 óráig gyűjthetik az ajánlószelvényeket, a gyűjtést a nyilvántartásba vett pártoknak és független jelölteknek be kell jelenteniük az adatvédelmi biztosnál is. A jelöltséghez a törvény szerint legalább 750, a választókerületben lakó választópolgár ajánlása szükséges, ezeket a választókerületi választási bizottságnál kell leadni, majd az ajánlások ellenőrzése után a választási bizottság dönt a jelölt nyilvántartásba vételéről.

Azokat a jelölteket, akik közvetlenül a péntek délutáni határidő előtt adják le ajánlószelvényeiket, a választási bizottságok három napon belül, azaz legkésőbb hétfőn veszik nyilvántartásba. A választási bizottságok döntéseit a bizottságok mellett működő választási irodák rögzítik a választási informatikai rendszerben, és az adatok így jelennek meg a www.valasztas.hu-n.

Akik az utolsó napon adják le az ajánlószelvényeket, azoknak még számolniuk kell azzal is, hogy a jogorvoslati eljárás - végső esetben - egészen április 3-áig eltarthat, és a bejelentett személy nem válik "azonnal" jelöltté. A oevb-knek ugyanis három napja van a döntésre, a területi választási bizottságoknak és a megyei (fővárosi) bíróságoknak ugyancsak. Ez pedig azt jelenti, hogy adott esetben, ha mindenhol megvárják a három napot, akkor csak április 3-án emelkedik jogerőre a jelöltség. Ebben az esetben az amerikai kontinensen már nem tudnak szavazni az érintettre.

Ugyanez a helyzet, ha valaki minden "szinten" megtámad egy területi listát (a területi listaállítás bejelentésének határideje március 22.); a jogorvoslati eljárás így április 6-áig is eltarthat, így már nem csak az amerikai kontinensen, de egyetlen külképviseleten sem lehetne az adott területi listára szavazni április 4-én. A választási szervek és a bíróságok azonban várhatóan tekintettel lesznek a rövid időre, és így nem fordul majd elő, hogy egy jelölt vagy egy pártlista emiatt "lemarad" a szavazólapról.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?