2010. március. 12. 20:34 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 12. 20:39 Itthon

Kockázatkerülő Fidesz-program, számonkérhető ígéretek nélkül

A Nézőpont Intézet kutatási igazgatója szerint a Fidesz pénteken nyilvánosságra hozott választási programja a párt kockázatkerülő választási stratégiájába illeszkedik, célja a közép felé nyitás. A Political Capital elemzője szerint a dokumentum nem tartalmaz új információkat, a Fidesznek ugyanis nem érdeke, hogy számon kérhető ígéreteket tegyen.

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet kutatási igazgatója az MTI megkeresésére közölte: a Fidesz programjában új világképet kínál a mindennapi életre vonatkozó és az egyes társadalmi csoportokra lebontható ígéretek helyett. Hozzátette: a Fidesz választási programja logikus folytatása a párt eddigi kampányának, ugyanis a dokumentum Orbán Viktor országértékelő beszédének legfőbb üzenetét, a nemzeti ügyeket részletezi. 

A politológus szerint a pénteken bemutatott program is a Fidesz "kockázatkerülő választási stratégiáját" követi, amelynek része a nyitás a társadalmi közép felé, illetve a felülemelkedés a megosztó, csoportképző ideológiákon. A Nézőpont Intézet munkatársa szerint a Fidesz programjában azért tudja elkerülni a kampányokban korábban megszokott "ígéretlicitet", mert az idei választásokon a pártnak nincs igazi versenytársa, s az eddigi visszafogott kampány alatt sem változott a Fidesz és az MSZP támogatottsága közötti különbség. Mráz Ágoston Sámuel arra számít, hogy a Fidesz március 15-i nagygyűlése után intenzívebbé válik a kampány, azonban szerinte azt nem a pénteken bemutatott dokumentum határozza majd meg.

Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese az MTI megkeresésére közölte: a Fidesz programja nem tartalmaz új információkat, ám ennél több konkrétumot nem is lehetett várni tőle, "a Fidesznek ugyanis nem érdeke, hogy túlságosan számon kérhető ígéreteket fogalmazzon meg". Ehelyett a dokumentum igyekszik hűteni a várakozásokat, hangsúlyozza, hogy szűk mozgástér és nehéz feladat vár a Fideszre - mutatott rá Juhász Attila. A politológus szerint a program egésze felfűzhető arra a gondolatmenetre, hogy az elmúlt nyolc év kaotikus viszonyai után a rendteremtés, az úgynevezett nemzeti ügyek kormánya jön majd létre.

Juhász Attila úgy véli, a Fidesznek, mivel hiányoznak a konkrétumok a programból, továbbra is számolnia kell a kritikákkal, hiszen a nyilvánosság részletesebb programot vár a várhatóan kormányra kerülő párttól. A politológus rámutatott: a program néhány nagy témakörre bontva tárgyalja a párt terveit, ez a szerkezet arra is utalhat, hogy a Fidesz nagyobb, összevont tárcákkal képzeli el a kormányzást. 

Jelzésértékű lehet szerinte az is, hogy mely politikusok jegyzik az egyes fejezeteket, hiszen ők határozhatják meg a jövőben a terület fő irányát, bár azt nem lehet kijelenteni, hogy egyértelműen leendő tárcavezetőkként kell számolni velük. Juhász Attila hangsúlyozta, hogy noha a program a rendteremtésről, a közbiztonságról és az elszámoltatásról szóló fejezeteivel választ próbál adni a Fidesz számára legkellemetlenebb kérdésre, a Jobbik erősödésére is, ez valószínűleg már nem gyengíti jelentősen a Jobbikot. 

A Fidesz pénteken mutatta be a Nemzeti ügyek politikája című választási programját. Ez öt fejezetben szól a gazdaság talpra állításáról, a rend, valamint a szociális biztonság megteremtéséről, az egészségügy megmentéséről és a demokratikus normák helyreállításáról.

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.