2010. február. 27. 11:23 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 28. 00:54 Itthon

Már nem lehet népszavazásokhoz aláírást gyűjteni

Az áprilisi országgyűlési választás miatt hétfőtől már nem lehet aláírásokat gyűjteni népszavazási, illetve népi kezdeményezésekhez. A több mint három hónapig tartó aláírásgyűjtési moratórium hat kezdeményezést érint.

Az országos népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló törvény szerint nem lehet aláírást gyűjteni az általános országgyűlési választás napján, valamint az azt megelőző, és azt követő 41 napon belül, a folyamatban lévő aláírásgyűjtéseket pedig fel kell függeszteni. Ez azt jelenti, hogy március 1-je és június 5-e között - tekintettel az április 11-ei és 25-ei választási napokra - fel kell függeszteni a megkezdett aláírásgyűjtéseket. A szavazás napja előtti 41. napon "leáll az óra"; ekkor le kell adni az addig összegyűjtött aláírásokat, a szavazást követő 41. napon pedig az Országos Választási Iroda (OVI) új aláírásgyűjtő ívet ad ki a gyűjtőnek, és tovább folytatódhat az aláírásgyűjtés.

Az országos népszavazási, illetve népi kezdeményezéseket az Országos Választási Bizottság (OVB) hitelesíti, amennyiben az aláírásgyűjtő ív megfelel a formai követelményeknek és a feltenni kívánt kérdés nem ütközik jogszabályi tilalomba. Az OVB hitelesítő határozatait az Alkotmánybíróság előtt meg lehet támadni. Ezért fordulhat elő, hogy bár az OVB évente tucatnyi népszavazási, népi kezdeményezés aláírásgyűjtő ívét hitelesíti, mégis mindössze hat aláírásgyűjtés van folyamatban. Az OVB világhálós oldala szerint jelenleg három népi, illetve három népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtése van folyamatban, ezek mindegyike "beleér" az említett időszakaszba. 

A három népszavazási kezdeményezés a következő: "Egyetért-e azzal, hogy az Országgyűlés törvényt alkosson arról, hogy a 2004. évi XXIX. törvény 141-143.§-ában szabályozott panasz tárgyában hozott döntés ellen – a törvényben foglalt feltételek nem teljesítése esetén - a panaszos bírósághoz fordulhasson igényének érvényesítése végett?", "Egyetért-e azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy amennyiben a polgármester a képviselő-testület (közgyűlés) ülésén egy éven át nem vesz részt, úgy a polgármester megbízatása megszűnik?", "Egyetért-e azzal, hogy az Országgyűlés törvényben szabályozza azt, hogy ha a polgármester az eskü, vagy a fogadalom letételét megtagadja, úgy a polgármesteri tisztség a megtagadással megszűnik?". A népszavazások kezdeményezőinek összesen négy hónapjuk van arra, hogy kérdésenként a 200 ezer hiteles aláírást összegyűjtsék; ez a feltétele ugyanis annak, hogy az országos referendumot kiírják.

A folyamatban lévő népi kezdeményezések a következők: "Kezdeményezzük, hogy az Országgyűlés tűzze napirendjére a törvények olyan módosítását, hogy az állam költségvetéséből a pártok ne kaphassanak semmilyen juttatást", "Kezdeményezzük, hogy az Országgyűlés tűzze napirendjére a törvények olyan módosítását, hogy a közterületeken kialakított várakozóhelyeken a parkolás ingyenes legyen", "Kezdeményezzük, hogy az Országgyűlés tűzze napirendjére a törvények olyan módosítását, hogy az internet használata ingyenes legyen.". 

A népi kezdeményezés esetében két hónapon belül ötvenezer érvényes aláírást kell összegyűjteni, és ha az aláírásgyűjtés érvényes, akkor az Országgyűlésnek napirendre kell tűznie a kérdést.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.