2010. február. 11. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 11. 14:57 Itthon

Álfogyasztóvédők ellenőriznek Budapesten

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz érkezett bejelentések szerint álellenőrök tevékenykednek Budapest több kerületében és Pest megyében, fogyasztóvédőknek kiadva magukat - közölte a hatóság csütörtökön.

Az NFH Közép-magyarországi Regionális Felügyelősége az ügyben rendőrségi feljelentést tett csütörtökön. A fogyasztóvédelmi hatóság tájékoztatása szerint az egyik  bejelentő elmondása alapján két fiatalember az NFH Közép-magyarországi Regionális Felügyelősége munkatársainak kiadva magát végzett ellenőrzést üzletében.  

A bejelentő leírása szerint az egyikük köpcös testalkatú volt és hosszú fekete télikabátot viselt, a másik magas, 180 centiméter körüli, szőke hajú, bajuszos, kecskeszakállas férfi volt. Az álellenőrök az igazolványukat nem látható módon mutatták meg - közölte az NFH.

Az NFH tájékoztatása szerint az álellenőrök az eladótérben vizsgálódtak, jegyzőkönyvet vettek fel, majd közölték, hogy az eladótérben fellelt hiányosságok büntetési tétele hivatalosan magas lenne, de mivel első alkalommal történt szabályszegés, ezért helyszíni bírságot alkalmaznak. Átadták a jegyzőkönyvet az eladónak aláírásra, valamint jelezték, hogy tegyen bele egy akkora összeget, amit gondol, és ezzel lezárulhat az ügy. Az „ellenőrzés” végeztével a jegyzőkönyvet nem adták át a kereskedő részére, majd bejelentették, hogy két hét múlva utóellenőrzést fognak tartani. 

Ezzel szemben az NFH valódi ellenőrei hatósági igazolvány felmutatásával igazolják magukat. Fejléces  formanyomtatványon rögzítik a jegyzőkönyvet, amelyben az ellenőrzés részleteit tüntetik fel. A fejlécen az illetékes felügyelőség címe és telefonszáma is szerepel, és ha a kereskedőben gyanú merül fel a felügyelő valódiságát illetően, a telefonszámon ellenőrizheti, dolgozik-e a megadott néven ellenőr a régióban. A felügyelők a jegyzőkönyvből minden esetben olvasható példányt hagynak az üzletben. A jogsértés megállapítása közigazgatási eljárás során minden esetben határozatban történik, szabálysértési eljárás esetén a helyszíni bírság rendezésére postai csekket adnak a kereskedőnek, amit 30 napon belül kell befizetni, készpénzben fizetendő bírságot egyáltalán nem alkalmaznak - hívja fel a figyelmet a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.