2010. február. 04. 10:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 04. 11:00 Itthon

Lejárt a 90 nap: visszairányítások a magyar-ukrán határállomásokon

A fél éven belüli 90 napos tartózkodásról szóló szabály megsértése miatt eddig 245 ukrán állampolgárt irányítottak vissza a magyar-ukrán határállomásokon – közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.

A határregisztrációs rendszer január 31-ei fejlesztése óta február 3-án 15 óráig az öt magyar-ukrán határátkelőhelyen összesen 245 visszairányítás történt – mondta Fülöp Gergely százados.

Elmondta, hogy a Záhony és Csap közötti határállomáson 90, a beregsurány-asztélyin 81, a barabás-mezőkaszonyin 32, a tiszabecs-tiszaújlakin 25, a lónya-haranglábin 17 ukrán állampolgárt nem léptettek be Magyarországra a határrendészek azért, mert ők korábban már kimerítették a fél évre szóló, 90 napos tartózkodási időt.

A szóvivő megjegyezte, hogy 2009-ben a szabolcsi főkapitányság munkatársai 55 embert irányítottak vissza az átkelőhelyeken, mivel az Európai Unió területén 90 napot már tartózkodtak. Az érintettek valamennyien ukrán állampolgárok voltak.

A hatályos nemzetközi szerződések szerinti 90 napos tartózkodás időt - egy technikai fejlesztés eredményeként - január 31-től informatikai rendszer tartja nyilván. A korábbi, a manuálisnál gyorsabb és biztosabb automatikus regisztrációs rendszer a rendőrség szerint hatékonyan működik, amit a nagyobb számú visszairányítás is bizonyít.

A 90 napos korlátozás érvényes a kishatárforgalomban utazókra és természetesen a külföldre utazó magyar állampolgárokra is. A munkavégzési, tanulmányi vagy más hivatalos célból hosszabb időt eltölteni szándékozóknak speciális vízumot kell igényelniük a tartózkodáshoz. A szigorúbbá vált ellenőrzés miatt a tiszabecs-tiszaújlaki határállomás ukrán oldalán szerdán blokáddal tiltakoztak a szomszédos ország állampolgárai, akik csütörtökre virradó éjjel hagyták abba akciójukat.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.