2010. január. 27. 17:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 28. 17:18 Itthon

Kétmilliárdos veszteséget okozott egy alkalmazott

Csaknem kétmilliárd forintos kárt okozó hűtlen kezelés és visszaélés gyanúja miatt nyomoznak az állami tulajdonban lévő HungaroControl egyik alkalmazottja ellen - közölte szerdán a rendőrség.

Iratismertetést tartott szerdán a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a HungaroControl Zrt. (HC) egyik vezetője és dolgozója ügyében, akikkel szemben tavaly március 19-e óta folyt nyomozás hűtlen kezelés és visszaélés gyanúja miatt.

A légirányításért felelős társaság az állam tulajdonában van, bevételei 98 százaléka devizában folyik be. Az árfolyamveszteségek elkerülésére a cég keretszerződéseket kötött, s befektetésekkel foglalkozó munkatársuk, P. Csaba ezeken belül bonyolított le tranzakciókat. 2008 szeptemberében két olyan határidős devizaügyleteket kötött – összesen 48 millió euró (13 milliárd forint) értékben –, amelyek a HungaroControl Zrt. számára jelentős veszteséget okoztak. Az ügy miatt a céget 1,9 milliárd forint veszteség érte.

A veszteséggel járó spekulatív jellegű ügyletek észlelése után a cég vezérigazgatója a társaság gazdasági vezérigazgató–helyettesének, H. Gabriellának, aki a befektetésekkel foglalkozó munkatárs felettese volt, munkaviszonyát rendkívüli felmondással megszüntette. Molnár Csaba közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter azonban a szakértők és a felügyelőbizottsági jelentés alapján menesztette a vezérigazgatót is. A HC felügyelőbizottsága pedig feljelentést tett, s a bankokkal megkötött ügyleteket azonnal le is zárták.

A két bankkal kötött ügyletek részeként a HC kötelezettséget vállalt arra, hogy egy éven keresztül havi 4 millió eurót 250, illetve 253 Ft-os árfolyamon elad a bankoknak. A társaság az ügyletekből a forint árfolyamának 250 Ft/euró alá történő erősödése esetén realizálhatott volna – összesen legfeljebb 30 millió forint értékű – nyereséget. A forint árfolyamgyengülésének esetére azonban a cég túlzott kockázatot vállalt. Kiemelt kockázatot jelentett, hogy nem limitálták az átváltási- és a referencia árfolyam közötti különbség mértékét, valamint a bank elérhető maximális nyereségét.

Az NNI pénzügyi visszaélések elleni osztály egyik alosztályvezetőjének, Ivánfi Sándornak az elmondása szerint a szerződés megkötése 2008. szeptember 26-án történt, a Lehman Brothers bedőlése után, ami eleve feltételezhette volna az óvatosságot, mivel ebben a helyzetben nem a forint erősödésére lehetett számítani. Hozzátette: amikor a forint elszállt, P. Csaba kezdeményezhetett volna felülvizsgálatot, ám ezt – a cég szabályzatában foglaltak ellenére – nem tette meg. Főnökét, a gazdasági vezérigazgató-helyettest pedig csak szóban értesítette.

Mivel H. Gabriella sem tájékoztatta a HC vezetőit a megfelelő módon, s ezzel megállapítható volt az is, hogy hozzájárult ahhoz, hogy a cég veszteségei ilyen magasak lettek, a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai a nőt gazdálkodó szervezet vezetői állású személyének visszaélésének vétségével gyanúsította meg. Egykori beosztottját, P. Csabát pedig hűtlen kezelés gyanúja miatt vonják majd felelősségre. Az NNI napokon belül továbbítja az ügyészségre a vádemelési javaslatot. A férfit hűtlen kezeléssel, a főnökét pedig visszaélés vétségével gyanúsították meg, felelősségüket nem ismerték el.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról
Itthon hvg.hu 2025. január. 21. 06:30

László Róbert a Fülkében: Egy előrehozott választás a gyengeség beismerése volna a Fidesznek

Eltörölhetik az egyéni választókerületeket, játszhatnak a listaállítási feltételekkel, vagy akár a bejutási küszöbbel is – László Róbert, a Political Capital választási szakértője illúziónak tartja, hogy a kormánypárt ne nyúlhatna egy évvel a 2026-os országgyűlési választások előtt a törvényhez. Kacskovics Mihály Béla a szakértőt a Fülke legújabb adásában kérdezte a félprezidenciális rendszerről szóló pletykákról és a tolnai időközi választásról is.