2010. január. 12. 11:52 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 12. 12:15 Itthon

Február elején tarthatja évértékelő beszédét Orbán Viktor

Várhatóan február első hetében tartja tizenkettedik "országértékelő beszédnek" nevezett évértékelését Orbán Viktor, a Fidesz elnöke - tudta meg az MTI a rendezvényt szervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnökétől, a fideszes Balog Zoltántól kedden.

Orbán Viktor idén tizenkettedik évértékelését (avagy országértékelését) tartja, a Fidesz elnöke 1999 óta minden év elején értékeli az elmúlt időszak eseményeit. A pártelnök formailag a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére tartja beszédeit, először 1999-ben, miniszterelnökként tartott országértékelőt, azóta minden évben január és március között Budapesten mondja el ilyen jellegű beszédét.

A felkérést az egyesület már elküldte, a pontos időpontot még egyeztetik a pártelnökkel - mondta Balog Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, az egyesület elnöke. Tájékoztatása szerint felkérésükben azt kezdeményezték, hogy az eddigi időszak értékelésén túl a jövőre vonatkozó témákat is érintsen Orbán Viktor. Balog elmondta, hogy a meghívottak köre hasonló lesz az előző évekéhez, a szervezet tagjai mellett a közélet jeles képviselőit invitálják a rendezvényre. Balog a  Fidesz elnökének évértékelő beszédéről úgy tartja, "ahogyan eddig, most is civil rendezvényről van szó".

Orbán's eleven
© wordle.net - hvg.hu
Bár a Word szövegszerkesztő még nem ismeri fel az "országértékelés" kifejezést, a magyar nép már jól tudja, miről van szó. A Fidesz elnöke műfajt teremtett. Az Orbán-híveknek olyan, mint az éves körmenet, a többieknek marad a találgatás és a kivesézés. Felidézzük az előző szónokla-tokat. Tovább a hvg.hu cikkéhez.
Tavaly a pártelnök március 6-án mondta el értékelését a budai Millenáris Parkban. (Lásd: Nem elég a szotvereket újraírni) 2009-es beszédében a politikus meghirdette az "Új irány, Magyarország, új irány, magyarok" jelszót, valamint nemzedéki összefogásra buzdított, és a "józan piacgazdaság" korszakát jósolta.

Orbán Viktor először kormánya első évéről tartott értékelést 1999. február 4-én a pesti Vigadóban, ahol történelmi jelentőségűnek nevezte, hogy Magyarország belép a NATO-ba, és csökkenő államadósságot, egy számjegyű inflációt, gazdasági növekedést jósolt. Orbán Viktor hagyományteremtő beszédében, amelyet a Magyar Televízió egyenes adásban közvetített, bírálta a Horn-kormányt és a Bokros-csomagot.

A következő évi, 2000-ben elmondott országértékelő beszédben hangzott el a széles körben ismertté vált "három szoba, három gyerek, négy kerék" mondat. A Millennium évében mondott értékelőben a Fidesz vezetője a rendszerváltás utolsó évének nevezte 1999-et, emellett az ország polgárainak sikereiről beszélt, név szerint említve olyan embereket, akik szakmájukban eredményesek voltak. 2003-ban, a választási vereség utáni első, nem miniszterelnökként tartott értékelésben Orbán Viktor úgy vélte: a kormánynak rombolási kényszere van, mindenre ráront, ami 1998 és 2002 között jött létre.

A következő évben a felújítás alatt álló Vigadó helyett az ELTE lágymányosi kongresszusi központjában mondta el beszédét a Fidesz elnöke. Ezután folyamatosan változtak a helyszínek: 2005-ben a Körcsarnokban, 2006-ban a Syma csarnokban, 2007-ben a Millenárison, 2008-ban ismét a Syma csarnokban, majd tavaly újra a Millenárison értékelt Orbán Viktor.
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.