Összehangolták az új Ptk.-val a pénzügyi tárgyú törvényeket
Az Országgyűlés 194 igen, 148 nem és 3 tartózkodás mellett elfogadta az egyes pénzügyi tárgyú törvényeknek az új polgári törvénykönyvvel (Ptk.) összefüggő módosítását hétfőn este. Elbukott viszont az SZDSZ és az MDF azon törvénymódosítása, amely 200 főben határozta volna meg az országgyűlési képviselők számát.
A törvény jogtechnikai módosításokat rögzít, az új Ptk. elfogadása miatti azon változások átvezetését tartalmazza, amelyek a pénzügyi intézményrendszert szabályozó törvényekben kötelmi jellegű, szerződéses szabályokat érintenek.
A törvény a hitelintézeti, a tőkepiaci, a biztosítási, a befektetési vállalkozásokról, a viszontbiztosítókról, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról (kgfb) és a pénzforgalmi szolgáltatás nyújtásáról szóló törvényt módosítja.
Az új Ptk.-val összefüggésben változtak bizonyos fogalmak, így például a befektetési szolgáltatókról szóló törvényben az óvadék, a rendhagyó zálogjog, a biztosítási törvényben a vállalkozás és a bankgarancia fogalma. A pénzforgalmi szolgáltatások nyújtásáról szóló törvényben annak érdekében, hogy a zálogjogi szabályok értelmezhetővé és alkalmazhatóvá váljanak, egy utalás elhelyezése vált szükségessé a Ptk.-ról szóló törvény bankszámla-követeléseire.
Az országgyűlési képviselők számát 200 főben meghatározó törvénymódosítási javaslat viszont nem talált támogatásra. A parlament hétfőn este 199 igen, 2 nem és 148 tartózkodás mellett utasította el az indítványt: a Fidesz és a KDNP frakciójának tagjai tartózkodtak, így tett két SZDSZ-es politikus és öt független képviselő is, köztük Dávid Ibolya, az MDF elnöke. A 182 szocialista képviselő mellett támogatta a törvénymódosítást 13 SZDSZ-es és négy független képviselő.
Az indítványtevők több változatot is bemutattak a 200 fős parlament eléréséért, ezek közöl végül csak az „A” maradt „élve”, e szerint száz országgyűlési képviselőt – egy választási fordulóban – egyéni választókerületben választottak volna; az egyéni választókerületekben pártokra leadott szavazatok másodszori értékelésével, országosan összesített szavazatok alapján a pártok országos listájáról további száz mandátumot töltöttek volna be.
A képviselők többsége elutasította azt is, hogy az „A”-változat a 2010. évben tartandó általános országgyűlési képviselői választások eredményének közzétételét követő harmadik hónap első napján lépjen hatályba.