2009. december. 14. 15:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 14. 15:51 Itthon

Forgács Imre: elég szigorú a fegyvertartás szabályozása

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium feladatai a következő időszakban három szóban foglalhatók össze: ez a törvényesség, a rend és a konszolidáció – mondta Forgács Imre, a tárca miniszterjelöltje a hétfői kormányszóvivői tájékoztatón. Forgács egyébként elődjével, Draskovics Tiborral szemben úgy vélekedett, hogy a fegyvertartás hazai szabályozása elég szigorú.

Kitért arra, hogy a tárca jellegéből adódóan a törvényesség és a rend fogalma eleve adódik, a konszolidáció  alatt pedig azt érti – mondta –, hogy erősíteni kell a megkezdődött kedvező folyamatokat, elsősorban a rendészetnél, de a jogalkotási, intézményműködési feladatoknál is.

Hangsúlyozta: a rendészeti területen a lakosság biztonságát és biztonságérzetének növelését tartja fő feladatának. Ezért erősíteni kívánja a rendőri intézkedések szakszerűségét és kulturáltságát. Fegyelemsértés vagy bűncselekmény elkövetése esetén megköveteli a szigorú vizsgálatot, szükség esetén a felelősségre vonást. Ide tartozik azt is, hogy az illetékes parancsnokok megtettek-e mindent a fegyelemsértés vagy bűncselekmény elkerüléséért.

Azt mondta, meg kívánja védeni a rendőrséget a méltatlan politikai támadásoktól, szerinte ez mindenki érdeke. Úgy fogalmazott: „ha a rendőrség állandó politikai támadások kereszttüzében áll, akkor ez tulajdonképpen a lakosság biztonságát veszélyezteti”.

A rendőrség munkájának elismerését jelenti, hogy valamennyi bűnügyi statisztika egybehangzó adatai szerint az elmúlt egy évben jelentősen csökkent a felderített bűncselekmények száma szinte valamennyi bűncselekménytípus esetében - mutatott rá Forgács Imre. Hozzátette: a kedvező számok ellenére sem „dőlhetünk hátra”, mert azt is el kell ismerni, hogy a lakosság biztonságérzete csökkent. Ez Forgács Imre szerint többi között a gazdasági válság okozta bizonytalansággal és az ezzel összefüggő kisértékű lopások elszaporodásával, továbbá a szélsőségekhez kapcsolódó súlyos bűncselekményekkel magyarázható.

Felidézte: a kormány meghirdette a rend és biztonság programját, amely konkrét intézkedési tervet és a közterületi jelenlét növelését és az elérhető rendőrséget jelenti. A parlamenti végszavazásra váró antikorrupciós csomaggal összefüggésben azt mondta: ez valójában olyan sajátos kiegészítő eszköztárat biztosít a rendőrségnek és a nyomozó hatóságoknak, amelyek célja az úgynevezett szürke zónában előforduló korrupciós cselekmények kiszűrése és megakadályozása. Hozzátette: ebben a szürke zónában a tisztességes eljárás megsértéséről van szó, amely büntetőjogilag jogszabályba nem ütközik, de mégis jogosulatlan előnyt jelent.

A jövőbeni feladatokkal kapcsolatban az antikorrupciós csomaghoz kapcsolódó intézményrendszer létrehozását, az ezzel összefüggő rendeletalkotási folyamatot nevezte elsődlegesnek Forgács Imre.

Kérdésekre válaszolva beszélt arról is, hogy a 2010-es országgyűlési választások rendészeti biztosítását azért tartja kiemelkedően fontosnak, mert 2011 Magyarország soros európai elnökségének éve, de a triórendszer működése miatt a soros elnökség már 2010-ben megkezdődik. Hozzátette: emiatt sokkal nagyobb lesz a nemzetközi érdeklődés a jövő évi magyar kampányesemények iránt, mint egyébként. Arra kérte a képviselőket, mindent tegyenek meg azért, hogy rendészeti szempontból ne legyenek kifogásolhatóak a választási előkészületek. Magyarország Spanyolországgal és Belgiummal közösen látja majd el az EU elnöki teendőit. A trojka mandátuma 210-11-re szól, a fél éves soros elnöki tisztet Magyarország 2011. január 1-jén veszi át.

A fegyvertartás szabályaival kapcsolatban azt mondta: álláspontja szerint a hazai szabályozás elég szigorú. A pécsi lövöldözésre utalva közölte, nem gondolja, hogy ez a probléma pusztán a jogszabály szigorításával kezelhető lenne. (Draskovics Tibor előző igazságügyi miniszter a pécsi lövöldözés után arról beszélt, el kell gondolkodni azon, hogy elég szigorúak-e a fegyvertartási szabályok Magyarországon.)

Arra az újságírói kérdésre, hogy miért vállalta el erre a néhány hónapra a miniszteri tisztséget, Forgács Imre azt mondta: évtizedek óta a kormányzati igazgatással, közigazgatással foglalkozik, ilyen életúttal megtiszteltetés számára, hogy a kormányfő őt kérte fel. Hozzátette: legjobb tudása szerint szeretné a munkáját végezni.

Draskovics Tibor lemondását azzal indokolta, hogy pártpolitikai vitában nem kíván részt venni, a következő időszak pedig erről szól. Ezzel kapcsolatban Forgács Imre csak annyit mondott: személyes értékrendjével nem összeegyeztethető, hogy elődjének nyilatkozatát kommentálja. A miniszter ezt követően nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy fog-e „pártpolitizálni”.

Hirdetés