Gyurcsány új szerepében próbálgatta magát
Törőcsik Mari színművész, Görgey Gábor író és Nagy Sándor szobrászművész részesült az idén a Táncsics Alapítvány életműdíjában, amelyet Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, az alapítvány kuratóriumának elnöke és Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezetője vasárnap adott át Budapesten.
A 2004-ben alapított, emlékplakettel és oklevéllel járó díj átadása előtt a volt kormányfő hangsúlyozta: a szabadság "egyszerre édes és keserű, édes a szolgaság hiánya, és keserű a felelősség terhe". A progresszió híveiként "arra próbáljuk rávenni nemzetünket, hogy akarja vállalni a szabadságot úgy egészben, akarjon a szó legnemesebb értelmében felelősnek, felelősséget viselőnek, összekapaszkodónak, kitárulkozónak lenni és maradni".
A kortárs színművészet és filmművészet elképzelhetetlen Törőcsik Mari nélkül, az irodalom Görgey Gábor, a szobrászat pedig Nagy Sándor nélkül. Ők "tehetségükkel, nehéz sorsukkal hozták mindazt, ami titok" - fogalmazott Hiller István oktatási és kulturális miniszter köszöntőjében.
Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök július 4-én vette át a Táncsics Mihály Alapítvány vezetését. Amint azt a HVG május 30-i számában megírta, az alapítvány a múlt évet 46 millió forint veszteséggel zárta. A korábban Lamperth Mónika vezette szervezet saját tőkéje 658 millió forintra csökkent, miután 2008-ban több mint 616 millió forintot költött úgy, hogy összbevétele 570 millió forint volt, amiből 526 millió az állami költségvetésből származott. A Táncsics 153 milliót adott ki támogatásokra – ebből egyebek mellett a Népszava, a Hócipő és a 168 Óra online részesült –, 105 milliót pedig együttműködési megállapodás alapján fizetett ki.
A legnagyobb összegeket a Haris Éva vezette Klubhálózat Alapítvány (36 millió forint) és a politikai elemző háttérintézményként működő Generáció 2020 Egyesület (15 millió) kapta. A Táncsics az utóbbi években sokat költött cégének, a Kapcsolat.hu Kft.-nek a felfuttatására – tavaly május óta ez jelenteti meg egyebek mellett a Gyurcsány-blogot. Az alapítványnak jelentős tartaléka van, 2008 végén több mint 400 millió forintot tartott bankbetétben.