2009. december. 04. 06:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 04. 16:02 Itthon

Korrupt gépjárművezető-oktató került a rendőrök kezére

Egy XIX. kerületi vizsgáztató bázis tehergépkocsi-vezetői rutinvizsgájáról vitték el a rendőrök a Szak-Instrukt Kft. egyik oktatóját, mert többen feljelentették őt azzal, hogy pénzt kér a sikeres vizsgáért. A XIX. kerületi Rendőrkapitányság befolyással való üzérkedéssel gyanúsította meg a férfit. Az iskola minderről - állítólag - semmit sem tudott. Az oktató által felajánlott alternatívákról video- és hangfelvétel is készült, amelyeket közreadunk.

Egy „C” kategóriás - tehergépkocsi- és nehézgépkocsi-vezetői - vizsga rutinjának sikeres teljesítése 8 ezer forintot, a forgalomban való vezetés 16 ezret kóstál, az utóbbi „D” kategóriás jármű - autóbusz - esetében 20 ezer forintot. Ezeket az árakat egy buszvezető-képzésen részt vevő férfi ismertette a hvg.hu-val. Megjegyezte, az oktató nyíltan beszélt erről többször is. Ráadásul őt úgy írták ki a rutinvizsgára, hogy az előírt óraszáma nem volt meg, illetve hogy az oktató, Sz. László folyamatosan jelezte, csak így tehető le a sikeres vizsga.

A férfi szerint mindez ráadásul úgy történik, hogy őt a munkaügyi központ küldte, jövő januárban kellene befejeznie a képzést, mert utána már kevesebb lesz a központ által folyósított munkaügyi segély összege. A hivatal szerződésben áll a Szak-Instrukt Kft.-vel, európai uniós támogatás révén biztosítja az állásukat elvesztők más területen történő munkába állásához szükséges átképzés összegét. A hallgató szerint egy ember képzéséért 312 ezer forintot kap a cég.

Ezért tartották többen felháborítónak, hogy az oktató az eredményes buszvezetői vizsgát pénzhez köti. Az érintettek bejelentést tettek a XIX. kerületi Rendőrkapitányságon. Pocsondi István alezredes a hvg.hu-val közölte, nagyon gyorsan kellett lépniük, mert a feljelentést tevők két nap múlva már mentek is vizsgázni. „Beszámoltak arról, hogy 'C' kategóriás vezetői engedély megszerzésére vettek részt az elvileg ingyenes oktatáson, a valóságban azonban fizetniük kellett, hogy a vizsgán ne bukjanak meg. Az ügyet megismerve megkértük őket, hogy a vizsga előtt jöjjenek be hozzánk. Itt felírtuk a náluk lévő bankjegyek sorszámait, majd elmentek a vizsgáztató bázisra. Miután jelezték nekünk, hogy átadták a pénzt, civil ruhás kollégáink azonnal elfogták az oktatót, Sz. Lászlót.”

A férfit előállították és meghallgatták. „Először kitalált több mindent, hogy miért van nála a pénz, de nem tudott sokáig tagadni, mert a felírt sorszámú bankjegyek tőle kerültek elő. Vallomásában végül elismerte, hogy elvette a pénzt, arra hivatkozva, hogy a vizsgáztatónál csak így tudja elérni, hogy a hallgatókat átengedje, de nem adta át és nem is ajánlotta fel a pénzt a számára. Ez nem is merült fel és nem is volt ilyen ügylet.” Ezt követően további két ember is vallomást tett Sz. László ellen. Mindennek alapján a férfit a rendőrök befolyással üzérkedéssel gyanúsították meg, jelenleg szabadlábon védekezhet. Pocsondi szerint az ügyben többen is lehetnek, de egyelőre az elején tart még a nyomozás, így ennél többet nem tudott mondani.

Megkerestük a Szak-Instrukt Kft. vezetőjét, Fitos Sándort, aki közölte: péntekre hívta be az ügyben érintett hallgatókat, hétfőre pedig az oktatót, hogy beszámoljanak arról, mi történt. „Így még nem vagyok annyira képben, hogy bővebben nyilatkozzak" - közölte, hangsúlyozva, hogy sem ő, sem az iskola dolgozói nem tudtak a történtekről. Fitos megjegyezte, valóban évek óta együttműködési megállapodásunk van a munkaügyi központtal, és több száz munkanélküli átképzésében vettek részt, de hogy ez pontosan hány embert jelent, nem tudta megmondani.


Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.