2009. november. 23. 16:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 24. 10:53 Itthon

Az ORTT-botrányról nyilatkozott Bajnai Gordon

Bajnai Gordon miniszterelnök támogatja Kóka János szabaddemokrata frakcióvezetőt az ORTT-botrányt kivizsgáló parlamenti bizottság fölállításában, a liberális frakció pedig nem fogja megfúrni a költségvetést. Többek közt ez derült ki a kormányfő és a frakcióvezető közös hétfői, a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján.

A sajtótájékoztató apropóját az adta, hogy Bajnai Gordon az SZDSZ szokásos, hétfő délelőtti frakcióülésének vendége volt. „Az elmúlt hét hónapban lényegében az történt a válságkezelésben – annak elveiben és gyakorlatában – amire a frakció annak idején Bajnai Gordonnal szerződött” – fogalmazott az ellenzéki, ám a kormányt kívülről támogató frakció vezetője.

Annak idején jó döntés volt Bajnai Gordon kormányát és Oszkó Péter pénzügyminiszter gazdasági programját támogatni – vélte Kóka. A költségvetés egyensúlyban van és komolyan mérséklődtek az ezzel kapcsolatos társadalmi feszültségek, a kamatok csökkennek, a hiány csökken és tarthatónak tűnik, az euró nem háromszázhúsz forint, hanem kettőszázhetven körül van – tette hozzá. Kóka szerint az SZDSZ kormányon belül nem tudott olyan „pénzpolitikai fegyelmet kikényszeríteni”, mint most. A mostani feszes gazdaságpolitika szerinte Bajnai Gordonnak és Oszkó Péternek köszönhető. „Úgy tűnik, hogy a Fidesz hallgatólagos támogatását is elnyerte a válságkezelés, hiszen lényegében elálltak az általuk korábban alkalmazott nyomásgyakorló eszközök használatától” – mondta.

„Az SZDSZ-frakció csak piacpárti, tiszta versenyes megoldásokat kíván támogatni a továbbiakban” – szögezte le Kóka János, aki azt várja a kormánytól, hogy a „piacellenes nagykoalícióval szemben a piacpárti oldalra álljon minden egyes döntésben”. A frakcióvezető fölhívta a figyelmet a kilenc budapesti nagykövet által a magyar politikai ügyek átláthatatlansága miatt megfogalmazott aggályokra. Kóka szerint a kilencek a pécsi vízműbotrányra és – ahogy ő fogalmazott – „a rádiógate”-re céloztak. Kóka hozzátette: a frakcióülésen azt kérték a kormányfőtől, hogy támogassa az ORTT-botrány ügyében eljáró parlamenti vizsgálóbizottság fölállítását. „Erről a támogatásról miniszterelnök úr biztosított bennünket” – mondta a liberális politikus. Kiderült: a minősített adatok védelméről szóló törvény módosításának kérdésében is egy platformon van a kormányfő és a kormánypárttal gyakran együtt szavazó ellenzéki frakció.

A kormány elmúlt héthavi, az SZDSZ-frakció általi „felelősségteljes” támogatását köszönte meg a miniszterelnök. Bajnai Gordon a költségvetés megszavazására kérte a liberálisokat. Mint fogalmazott, Európa várhatóan negyedik legalacsonyabb költségvetési hiánya lesz a magyar, ha a költségvetési törvényt a jövő heti zárószavazáson az Országgyűlés elfogadja. Ezzel a magyar Európa egyik legstabilabb gazdasága lesz, amivel megalapozható a növekedés – vélte a kormányfő.

Bajnai, aki a kilencekkel hétfő délután találkozott, a nagyköveti levéllel kapcsolatban  azt mondta: Magyarország érdeke, hogy itt maradjon a külföldi tőke. „Nem lehet egyszerre utálni a multinacionális cégeket és közben örülni annak, hogy nagyvállalatok – Audi, Mercedes és mások – ezrével teremtenek munkahelyeket Magyarországon” – tette hozzá. A pécsi vízműbotrányra utalva azt mondta: csak a francia cégek több mint hatvanezer munkahelyet teremtettek eddig Magyarországon.

Bajnai aggályának adott hangot a kereskedelmi rádiótender körüli anomáliák miatt is. Azt mondta: támogatja a parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását. „Jót tenne az ország nemzetközi megítélésének, ha a Parlament demokratikus erői, pártjai hozzájárulnának ahhoz, hogy ebben is mindenki tisztán lásson. Mivel mindenki azt mondja, hogy ebben nincs félnivalója, ezért támogatom, amit a liberális frakció ebben a vonatkozásban előterjesztett” – fogalmazott a miniszterelnök.

A hvg.hu azt kérdezte Bajnai Gordontól, hogy az ORTT-botrányt vizsgáló parlamenti bizottság létrehozásának ügyében hajlandó-e konfrontálódni az őt miniszterelnökké emelő MSZP-frakcióval. „Abban bízom, hogy nem lesz szükség konfrontációra, hiszen azt gondolom, hogy a Parlament valamennyi pártjának érdeke, hogy öntsön tiszta vizet a pohárba, látszódjék, hogy ez a folyamat hogyan ment végig, és ha lehet, oszlassák el az aggályokat, amelyek ezzel kapcsolatban merültek föl, ha nem lehet, akkor derüljenek ki, éppen a magyar demokrácia, Magyarország jó hírének érdekében” – válaszolt a kormányfő. Más forrásunk, egy kókista SZDSZ-es frakciótag úgy nyilatkozott: "az ORTT-ügy megítélésében Bajnai Gordon egészen biztosan közelebb áll hozzánk, mint az MSZP-frakcióhoz”.

AZ SZDSZ és a költségvetés

Az SZDSZ frakcióvezetőjétől, Kóka Jánostól azt próbáltuk megtudni, hogy a képviselőcsoport figyelembe veszi-e az SZDSZ országos tanácsának november 14-i javaslatát, vagyis hogy a frakció ne szavazza meg a költségvetést. Szerinte nagyon nehéz a pártvezetést követni: nemrég még az SZDSZ, az MDF és az MSZP közös miniszterelnök-jelöltjére tett javaslatot Retkes Attila pártelnök, most pedig már a költségvetést sem támogatja a pártvezetés. Hozzátette: a frakciónak a pártvezetéshez közeli tagjaitól sem érkezett olyan javaslat, hogy a frakció ne szavazza meg a költségvetést, „ezért nagyon nehezen tudom ezeket a határozatokat értelmezni”. Úgy fogalmazott: „a frakció ebben az esetben a kormányfővel kötött szerződés mögött van”.

Kóka János frakcióvezető figyelmét felhívtuk arra, hogy az Országos Tanács javaslata lehet a nemmel történő szavazás mellett tartózkodás vagy nem szavazás – tehát gomb nem nyomása – is. Tekintettel arra, kérdeztük, hogy a költségvetés parlamenti elfogadásához ez is elég lenne, a párton belül kialakulhat-e egy olyan kompromisszum, hogy a frakció többsége tartózkodik vagy nem nyom gombot? „A frakció testületileg el fogja dönteni, hogy hogyan szavaz. Korábban is láttuk, hogy vannak képviselők, akik magukra nézve nem tartják kötelezőnek a frakciószabályzatot, ezzel a dologgal nehéz mit tenni. Én azt jósolom, hogy a frakció döntő többsége továbbra is a válságkezelés mellett van. […] A mai tudásom szerint nincs olyan veszély, ami veszélybe sodorhatná a 2010-es költségvetést” – felelte Kóka János. Gulyás József SZDSZ-es képviselő ezzel kapcsolatban azt mondta a hvg.hu-nak: ő nemmel fog a költségvetésre szavazni, és szerinte legalább négy frakciótársa szintén. 

Szegő Péter

Hirdetés