2009. november. 18. 15:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 18. 15:06 Itthon

Szepessy elvitte Budapestre a szociáliskártya-rendeletet

Átadta a szociális kártya bevezetéséről szóló rendeletet Monok polgármestere Szabó Máté országgyűlési biztosnak szerdán Budapesten; Szepessy Zsolt azt mondta, az ombudsman vizsgálatot indít, míg ő a kártya országos bevezetéséről népszavazást kezdeményez a jövő héten.

A borsodi település független polgármestere a dokumentum átadása után az ombudsman hivatalában újságíróknak azt mondta, Monokon a mintegy 70 szociális segélyezettből eddig 54 részére bocsátottak ki olyan, fényképpel ellátott, készpénz felvételére nem alkalmas kártyát, amellyel a település öt, míg az ország 19 ezer üzletében lehet vásárolni bármit, kivéve alkoholt és dohányárut.

Szepessy Zsolt az MTI kérdésére közölte: azok, akik nem járultak hozzá, hogy segélyük nagyobbik részét  a szociális kártyára utalják, továbbra is a hagyományos kifizetési módon juthatnak a támogatási összegekhez. A novemberi segélyeket azonban még nem utalta a kártyákra az önkormányzat. Arra a kérdésre, hogy ezt mikor teszik meg, úgy válaszolt, lehet, hogy decemberben, de az is előfordulhat, megvárják az ombudsmani vizsgálat eredményét.

Véleménye szerint csak a szociális kártyával lehet megakadályozni, hogy a meghatározott célból nyújtott segély "kocsmákba, uzsorások zsebébe vándoroljon". Hozzátette, a kártya országos bevezetése érdekében népszavazást kezdeményez a jövő héten.

A szociális kártya bevezetésről október 20-án döntött Monok képviselő-testülete. A polgármester akkor elmondta: a község tíz képviselőjéből heten voltak jelen a voksoláson, közülük hatan igennel, egy képviselő nemmel szavazott. A monoki döntés szerint a szociális segély 60 százalékát kártyára utalja az önkormányzat, 40 százalékát pedig készpénzben kapják az érintettek.

Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa a monoki döntést követően hivatalos úton megkérte a szociális kártya bevezetéséről szóló rendeletet, és a szerdán átadott dokumentumok alapján vizsgálatot indít - mondta Szepessy Zsolt, aki arra kérte az országgyűlési biztost, ne csak a rendeletet, hanem a "mögötte álló társadalmi igényt" és a határozathozatal okát is vegye figyelembe. Békés megyében az újkígyósi önkormányzat november első napjaiban már átutalta az átmeneti segély, valamint a lakásfenntartási támogatásra jogosultak kártyájára az átlagosan 5 és 10 ezer forint közötti összegeket.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2025. február. 27. 19:58

„Ma olyan csekélységek miatt lesznek öngyilkosok, hogy az már valósággal megdöbbentő”

Egy tatai molnár atomnagyhatalommá akarta tenni 1925-ben a Trianon miatt gyászba borult országot, feldühödött matyók pedig máglyára vetették a cseh és osztrák giccset, ha lehet hinni az akkori lapok tudósításainak. Észak-Magyarországot károkat okozó, súlyos földrengés rázta meg, Nagyváradon pedig elképesztő hanyagság miatt robbant fel egy vonat. Száz éve arra is kereste a választ a sajtó, hogy spiritiszta volt-e Kossuth Lajos, és hírt adtak arról a holdfogyatkozásról, amiről még a csillagászok is megfeledkeztek.