2009. október. 02. 08:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. október. 02. 10:57 Itthon

Már használhatják a szociális kártyát Monokon

Elindult Monokon a fényképes szociális kártyát működtető rendszer, amellyel a segélyek ezentúl számlára érkeznek - írta pénteki számában a Népszava.

A lap megjegyzi, hogy bár információik szerint csütörtökön már élt a rendszer, lapzártáig sem az üzemeltető Cafeteria-card Kft.-t, sem a kezdeményezést elindító monoki polgármestert nem érték utol. A lap úgy tudja, hogy Monok mellett még négy településen vezetik be a nagy társadalmi vitát kiváltó rendszert. Eszerint a számlához kártya is jár, amellyel nem lehet készpénzt felvenni, és csak a rendszert működtető céggel szerződött boltokban lehet vele fizetni.

A monoki polgármester, Szepessy Zsolt szerint a korlátozásra azért van szükség, mert sokan italra, játékgépre költik a pénzt. A Zalai Hírlapnak korábban nyilatkozó polgármesterek véleménye megoszlik; van, aki szerint nem lehet beleszólni, hogy ki mire költse a pénzét. A 128 lakosú Zalaigrice polgármestere, Bóbics József pedig úgy vélte, meg kell nézni, hogy a segélyeket az elvárásoknak megfelelően használják-e, de megjegyezte, ha Zalaigricén múlna, nem javasolná a kártyát, mert náluk nincs ilyen probléma. A szentpéterúri polgármester, Farkas Ágota viszont jónak tartja a kártyát, de hangsúlyozta, ezeknek az embereknek elsősorban munkalehetőség kellene, a 28500 forintos szociális segélyből ugyanis nem lehet megélni.

A szakemberek álláspontja viszont egységes: elutasítják a rendszer bevezetését. Az Újkorcsoport nevű civil szervezet Ferge Zsuzsa szociológus támogatásával nyílt levélben arra kérte Szabó Máté ombudsmant, foglaljon állást a "szégyenkártyáról". Szerintük a kártya alapvető hibája, hogy homogén egységnek, munkakerülő, az adófizetők pénzén élősködő csoportnak minősít minden rászorulót.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.