2009. szeptember. 24. 08:25 HVG Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 24. 13:39 Itthon

Irányított felszámolásban segédkezett egy lehallgatott bíró

Egy bizonyítékok hiányában megszüntetett nyomozás iratai – például a HVG birtokába jutott telefon-lehallgatási jegyzőkönyvek – bepillantást engednek abba, miként működik az „irányított felszámolás”.

Varga Miklós sokak számára irigylésre méltó bírói karriert futott be. Kerek egy évtizeden át, 1992-től 2002-ig a Bács-Kiskun Megyei Bíróság gazdasági kollégiumát vezette, majd az összevont polgári-gazdasági-közigazgatási kollégium vezetőhelyettese volt. A folytatás is a tisztes ítélkezői visszavonulás példája lehetne: 2005-ben saját kérésére mentette fel az államfő a bírói tisztség alól, pályafutását alkalmazott ügyvédként folytatta fia, Varga Péter irodájában.

A bírói karból való távozás előzményeihez tartozik, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának előterjesztésére 2002. november 25-én Bárándy Péter igazságügyminiszter engedélyezte a bíró vonalas telefonjának, valamint az ő és fia mobiltelefonjainak lehallgatását.

Noha erről hivatalos információhoz nem lehet jutni, bíróval szembeni titkos megfigyelésre csak egészen kivételes esetekben kerül sor. A HVG birtokába került, az államtitok-minősítés alól feloldott jegyzőkönyvek szerint mindenesetre eredményesnek bizonyult a fülelés. Azt támasztotta alá, hogy a megyében „irányított felszámolás” folyt.

Ez a gyakorlatban annyit jelentett, hogy a fizetésképtelenné nyilvánított cégeket nem véletlenszerűen, számítógépes program segítségével párosították össze hivatalos névjegyzékben szereplő felszámolóval, hanem hivatali hatalmát Varga arra használta fel, hogy ilyen-olyan juttatásokért a jól jövedelmező vagy más szempontból fontos felszámolásokat a vele bizalmi viszonyban állókra szignálja.

A teljes cikk a csütörtöki HVG-ben olvasható.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.