2009. szeptember. 24. 12:32 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 24. 13:10 Itthon

Bankfiókok a rendőrségre bekötve

Október 1-jétől élesben alkalmazzák a fővárosban azt a bankbiztonsági riasztórendszert, amely rablás esetén videofelvételeket, képeket, a pénzintézet alaprajzát, behatolási pontjait és az elkövető lehetséges menekülési útvonalait juttatja el a rendőrség bevetésirányítási központjába – jelentette be Tóth Gábor budapesti rendőrfőkapitány csütörtöki sajtótájékoztatóján.

A rendszertől – amelybe egyelőre az MKB Bank budapesti fiókjait kötötték be – azt várják, hogy olyan többlet információkkal segíti a rendőrség munkáját, amik nyomán a rendőrség hatékonyabban, gyorsabban, szakszerűbben reagálhat a bankrablásokra, közelítheti meg az érintett bankfiókot és készülhet fel az elkövető elfogására – mondta. A főkapitány megjegyezte: a pénzintézetek elleni támadások száma nő, tavaly 7 volt, idén már 24.

Jakab Péter, az MKB Bank biztonsági igazgatója és a Magyar Bankszövetség biztonsági vezetője elmondta: a megtámadott bankfiókból az MKB ügyeleti központjába érkezik a jelzés, amit a rendőrség központi szerverére továbbítanak, valamint az adott bankfiókra vonatkozó adatokat a területileg illetékes rendőrkapitányságra is eljuttatják. Egy, a XIII. kerületben elvégzett teszt során a támadásjelzés 3,5 másodperc alatt volt a rendőrség központjában, a járőrök pedig 3 perc 45 másodperc alatt voltak a helyszínen.

A bankbiztonsági szakember felsorolta: a továbbított információk között szerepel a fiók elhelyezkedése, megközelíthetősége, az útzárásra alkalmas pontok, a fiók bejáratáról készült fénykép, a bankfiók alaprajza, valamint a biztonsági kamerák valós idejű képei a bankfiókból.

Tóth Gábor elmondta: a három hónapja a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK) átadott bevetésirányítási központ alapvető eleme a rendszernek, anélkül „üresen lógott volna a levegőben” a bankbiztonsági riasztórendszer, mivel nem volt senki, aki megkaphatta volna a megtámadott bankfiókról szóló információt és utasítást adhatott volna a járőrnek.

A bankfiókról szóló információkat nem a járőrök kezelik, hanem a bevetésirányítók, és ők adnak utasítást a kiérkező járőröknek, hogy merről közelítsék meg a fiókot. Az élőkép alapján személyleírást tudnak mondani a menekülő elkövetőről, közölni tudják a menekülés irányát - magyarázta. Hozzátette: a rendszer „nyitott”, ahhoz csatlakozhat a többi bank is, valamint azok a távfelügyeleti tevékenységet végzők, akik kisebb üzleteket, lottózókat védenek.

Az Országos Rendőr-főkapitányságon 2006 nyarán jelentették be, hogy elkészült az új bankbiztonsági riasztórendszer, amely a megtámadott bankfiókról szóló információkat eljuttatja a rendőrséghez. Akkor azt közölték, hogy a rendszer várhatóan már 2006 végén működni fog. Ez végül nem történt meg. Az idén februárban Bencze József országos rendőrfőkapitány – a bankszövetség és a bankok biztonságát felügyelő cégek képviselőivel folytatott megbeszélés után – azt közölte, hogy megkezdődik a 3-6 hónapos tesztelése a bankok épületeinek adatait és kameraképeit „kezelő” szoftvernek.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.