2009. szeptember. 08. 14:52 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 14. 14:06 Itthon

Utcára kerülhet egy kalandpark összes munkatársa

A gazdasági válság a civil szférát sem kíméli: a fogyatékos emberek mindennapjait interaktívan bemutató Ability Park működése is veszélybe került. A minisztérium szerint nem a várt pályázatok kiírásának elmaradása, sokkal inkább a szponzorok visszavonulása miatt.

A működtetők nyilatkozata szerint a bezárás szélére került az Ability Park, az a többször elismert "interaktív kalandpark", amelynek látogatói azokat a kihívásokat élhetik át, amellyel fogyatékos polgártársaink percenként szembesülnek. „Az év eleje óta küzdünk azért, hogy a válság hatásait csökkentsük, pályázatokkal és új szolgáltatások bevezetésével próbáljuk pótolni a kieső bevételeket. A gazdasági válság hatására azonban nem csak szponzori támogatásoktól estünk el, de olyan állami normatívától is, amelyre majdnem 3 éve várunk a biztos és fenntartható működés érdekében. Az egyesület olyan helyzetbe került, amelyben a már elnyert támogatások és programok folytatását sem tudja biztosítani”- nyilatkozta Nagy Géza, az Ability Park Egyesület elnöke. A park 80 munkavállalójának nagy része fogyatékkal élő ember, akik - ha nem sikerül megoldást, támogatót, támogatást találni - elveszíthetik az állásukat.

Az egyesület finanszírozási problémái a – a Szociális és Munkaügyi Minisztérium lapunkhoz eljuttatott „véleménye” szerint - nem az állami támogatással, hanem a - belépőjegyekből, illetve szponzori támogatásból származó - saját bevételek jelentős visszaesésével függ össze. A megváltozott munkaképességű (fogyatékkal élő) munkavállalók után 100 százalékos mértékű bértámogatásban részesülnek, melynek összege havonta közel 8 millió forint, a saját bevételek összege pedig ezek szerint mindössze 1-1,5 millió forint havonta – írta a minisztérium.

© Stiller Ákos

Az Ability Park közleményében említett, három éve elmaradt támogatással kapcsolatban Nagy Géza lapunknak azt mondta: a park gazdálkodásában számoltak a pályázati eljárás keretében igényelhető költségtámogatással, azonban 2006 óta nem írtak ki ilyen pályázatot és 2010 közepéig nem is kerül rá sor. „Minden évben vártuk a kiírást, de csak annyit lehetett tudni, hogy majd a következő hónapban, majd ősszel, majd tavasszal”- vázolja az állami pénzek osztásával kapcsolatban már ismert nehézségeket.

Kalandtúra?
Hogyan lehet fogyatékkal élőként élni és közlekedni? Olvassa el cikkünket itt!
A minisztérium lapunknak viszont úgy nyilatkozott: az Ability Park Egyesület pályázati eljárás keretében igényelhető költségkompenzációs támogatással akkor sem számolhatott volna, ha 2007-2009-ben sor került volna ilyen pályázati kiírásra. Egyrészt mert a 2007-2008-as szabályok szerint „a költségkompenzációs támogatás nem lehetett több, mint a megváltozott munkaképességűek részére kifizetett bér és járuléknak a bértámogatással csökkentett összege. Ez utóbbi pedig 100 százalékos bértámogatásban részesülő munkáltató esetében 0”.

Blog
Esélyegyenlőség, reklámfilmek, ismeretterjesztés itt.
A másik ok: költségkompenzációs támogatásra - a 177/2005. (IX, 2.) kormányrendelet alapján - csak a kiemelt akkreditációs tanúsítvánnyal rendelkező védett foglalkoztatók pályázhatnak, az egyesület pedig középszintű akkreditációval (rehabilitációs tanúsítvánnyal) rendelkezik, amelynek az érvényessége 2010. június 29-én jár le. De a szaktárca az elmaradt kiírással kapcsolatban további indoklással is szolgált: „költségkompenzációs támogatási pályázat kiírására egyébként az elmúlt időszakban azért nem került sor, mert a 3 éves támogatási szerződéssel rendelkező védett foglalkoztatók és védett szervezetek támogatási igénye 2007-2009-ben meghaladta a rendelkezésre álló forrást”.

A történet azonban egy ponton hibádzik: az Ability Park ugyanis eddig azért nem adta be – csak előkészítette – a magasabb besorolást biztosító, a ki nem írt pályázathoz szükséges akkreditációs kérelmét, mert ezzel meg akarta várni a pályázat kiírását – nem költve erre feleslegesen a szervezet pénzét. 

© Stiller Ákos

S az ellentmondások sora itt még nem áll meg. A nemrég kiírt befogadó munkahelyek kialakítását célzó, uniós pénzből megvalósuló pályázat majdani nyertesei sem számolhatnak - egy szeptember 1-jén életbe lépett kormányrendelet okán – bértámogatással és az akkreditációval – ezek befogadását ugyanis felfüggesztették az említett rendeletben – mondta Nagy Géza. A minisztériumnak feltettük a kérdést, nem fenyeget-e az a veszély, hogy emiatt a pályázók nem tudnak majd érdemben hozzáférni a 10-100 milliós pénzekhez. A tárca azt felelte, hogy a munkahelyek megőrzését elősegítő pályázatok esetében a bértámogatásban részesülő szervezetek nyújthatnak be a feltételeknek megfelelően pályázatot. Értelmezésünk szerint tehát ez a pályázat a már bértámogatással rendelkező szervezetek számára nyitott, imigyen új munkáltatókat nem várnak.

Az Ability Park szponzorokat keres, bár eddig nem túl nagy sikerrel. De legalább voltak olyan látogatók, akik a bezárás fenyegető hírét hallva látogattak el hozzájuk. Az egyesület eközben az adóhivatallal is alkudozni kényszerül, mert ha – az adósságok és az APEH inkasszó miatt - késik a bérek kifizetésével, akkor elveszíti a bértámogatásokat is.

Mi történt eddig?

Az Ability Park 2002 óta látezik. Az elmúlt években jelen volt a Sziget Fesztiválon és a Gyerekszigeten, hetekig látogatható volt a Millenáris Parkban, és vidéki programokat is szerveztek. A Magyar Formatervezési Díj mellett 2003-ban elnyerte a WYBA (World Young Business Achiever Award) társadalmi felelősségvállalásban nyújtott kiemelkedő szerepért járó különdíját, 2007-ben a Magyar Köztársaság Érdemrendje Lovagkereszt díját és a Pannon Példakép Alapítvány díját, 2008-ban pedig a Szociális Minisztérium elismerő oklevelét. Állandó kiállításként 2007-től a Jövő Háza Központban, majd 2008 júniusától (többek között a Tesco és a Procter&Gamble „Év támogatottja program” támogatásának köszönhetően) önálló helyszínen, a belvárosi Dessewffy utcában működött.

2008-ban a Fogyatékosságügyi és Rehabilitációs Főosztály kezelésében lévő, a fogyatékos személyek esélyegyenlőségét elősegítő programok keretében 12.100.000 forint vissza nem térítendő támogatásban részesült a park jogelődje, a Student Service Egyesület (idén történt a névváltozás) az Ability Park Dessewffy utcai telephelyének teljes körű akadálymentesítésére, amelyet határidőre el is végeztek, a szakmai és pénzügyi beszámolót elfogadták.


KA
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.