2009. szeptember. 03. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 03. 18:26 Itthon

Horváth Csabára bízta Demszky a BKV-t

Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettes látja el csütörtöktől a BKV felügyeletével összefüggő feladatokat, amelyekről Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes hétfőn mondott le - nyilatkozta Demszky Gábor az MTI-nek. A fővárosi MSZP a koalíció jövője szempontjából barátságtalan lépésnek tartja, hogy Demszky Gábor munkáltatói jogkörében Horváth Csabára bízta a vállalat felügyeletét.

A főpolgármester elmondta, hogy a jogszabályban hozzátelepített feladatokat munkahelyi vezetőként egy úgynevezett "500-as hivatali intézkedésben" ruházta át a szocialista politikusra, mivel ez a fontos kérdéskör nem maradhat főpolgármester-helyettesi felügyelet nélkül. Közölte, hogy döntése nem érinti az MSZP és az SZDSZ koalíciós szerződését, mert eszerint is a szocialistáknál van ez a feladat.

Demszky Gábor hangsúlyozta: nyitott lenne arra is, ha a szocialisták egy újabb főpolgármester-helyettesnek kívánnák ezt a feladatot átadni. Megjegyezte, hogy további tárgyalások függvénye, hogy a jelenleg Hagyó Miklósnál lévő közlekedési, beruházási feladatok felügyelete miként alakul. Demszky Gábor közölte, hogy ez a feladat azért nem maradhat az ő hatáskörében, mivel figyelembe kell venni, hogy a kormányzó pártnak kell erről gondoskodnia. Így ugyanis szerinte esély van arra, hogy meghozzák azokat a tömegközlekedés szempontjából elengedhetetlen döntéseket, amelyek nélkül a BKV nem tud normálisan működni. Megerősítette, hogy várhatóan a hónap közepén egyeztetnek Bajnai Gordon kormányfővel arról is, hogy miként kaphat segítséget a BKV az államtól.

A főpolgármester kitért arra is, hogy Horváth Csaba már értesült erről a lépéséről, és - ahogy Demszky Gábor mondta -  "nagyon örült neki", azonban azt is jelezte, hogy a pártjától tesz mindent függővé.     Demszky Gábor szerint viszont ez nem pártügy, hanem hivatali ügy, mivel főpolgármesterként közjogilag ruházta át a hatáskörét olyan módon, amely nem ellentétes a koalíciós szerződéssel sem. A főpolgármester a szerdai koalíciós egyeztetést követő tájékoztatóján elmondta, hogy a BKV-nál évente csaknem 10 milliárd forint hiány keletkezik. A jelenleg 90 milliárd forinthoz közelítő adóssággal rendelkező BKV 30 milliárd forintos hitelt szeretne felvenni a fejlesztési banktól, amely összegre normális működéséhez, szolgáltatatásainak szinten tartásához lenne szüksége. 

Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke szerda este egyebek közt leszögezte azt is, hogy a szocialista főpolgármester-helyettes (Horváth Csaba) a jelenlegi körülmények között nem felügyelheti a BKV tevékenységét. Megjegyezte, hogy a cég felügyelete rendezett, a hatáskörök a főpolgármesternél vannak.  Horváth Csaba az MTI telefonos megkeresésére nem reagált.

Steiner Pál, az MSZP fővárosi frakcióvezetője azt mondta, az MSZP-SZDSZ-koalíció jövője szempontjából súlyos, rendkívül egyoldalú, barátságtalan lépésnek tartja a fővárosi MSZP azt, hogy Demszky Gábor munkáltatói jogkörében Horváth Csaba (MSZP) főpolgármester-helyettesre bízta a BKV felügyeletét. A kialakult helyzetet a párt fővárosi és országos vezető testületei elé tárják. Rámutatott, hogy a főpolgármester egyoldalú döntésének akár az is következménye lehet, hogy a szocialisták komolyan elgondolkodnak a koalíción.

Steiner Pál leszöhezte: előfordulhat olyan eset is például, hogy az MSZP két főpolgármester-helyettese nem kívánja tovább ellátni feladatait, "magyarul lemond, akkor kívülről is lehet támogatni a koalíciót". Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője csütörtöki, a BKV ügyeiről tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: hagyják a színjátékot, és ne akarja most az MSZP rendbe tenni azt, ami az ő emberei felügyelete mellett ment tönkre. Elmondta, ha igaz az a sajtóban megjelent hír, mely szerint a miniszterelnök tanácsadójának a cége is kapott "furcsa BKV-s megbízást", akkor ez egy okkal több arra, hogy ne játssza el az MSZP, hogy rendet tesz a BKV-nál.

A frakcióvezető még Demszky Gábor nyilatkozata előtt úgy reagált arra a hírre, mely szerint a főpolgármesternél maradna a BKV, hogy ők azt mondják: "ez maradjon is így", mivel az MSZP a BKV élén bemutatta már, hogy "mire képes". Mint mondta, "ebben a társaságban" szerinte még Demszky Gáborról hihető a leginkább, hogy "ha a huszonnegyedik óra után is", de a lelkiismerete azt diktálja, hogy ezzel a céggel "valamit kezdeni kellene". Hangsúlyozta: el kell dönteni, hogy "itt az MSZP politikai vágyait kell kielégíteni, vagy rendbe kell tenni a Budapesti Közlekedési Zrt.-t". Mint mondta, látják Demszky Gábor politikai felelősségét a BKV hosszú távú történetében, "de ebben a vitában, ami a koalíción belül zajlik, az ellenzék határozottan inkább Demszky Gábor álláspontját osztja".

A politikus megjegyezte: a "huzakodás" arra utal, hogy a kormány csak akkor ad pénzt a BKV-nak, ha a főpolgármester az MSZP-nél hagyja a BKV felügyeletét, különben pedig nem. Tarlós István szerint át kell alakítani a BKV teljes struktúráját, sőt a fővárosi városüzemeltetés teljes struktúráját. Kész elképzeléseik vannak a BKV problémáinak megoldására. Az ellenzéki politikus meglátása szerint "az MSZP budapesti szervezete meg akarja úszni a dolgot", és "minden erőlködés arra megy ki", hogy mindenki felelős a BKV-nál történtekért, kivéve azt a szocialista főpolgármester-helyettest, Hagyó Miklóst, akinek a BKV felügyelete volt a dolga.  "Hagyó Miklósnak három éve volt arra, hogy vizsgálatokat indítson. Ha ő tényleg nem tudott semmiről, akkor ő három éve bedugaszolt fülekkel ül a helyén. Akkor meg azért nem alkalmas. (...) Már a hajléktalanok is azt duruzsolták, hogy valami gáz van a BKV-nál, és egyedül Hagyó Miklós és Burány Sándor nem tudott erről" - mondta.

Hirdetés