2009. augusztus. 20. 15:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 20. 16:02 Itthon

Németh Miklós: tudtam, hogy eljön az igazság pillanata

Húsz évig tűrtem, hallgattam, mert tudtam, hogy előbb-utóbb eljön az igazság pillanata, amikor a mozaikkockák mind a helyükre kerülnek, és méltó módon elismerik az érintettek rendszerváltozásban betöltött szerepét - mondta Németh Miklós volt kormányfő újságíróknak a parlamentben, miután átvette Sólyom László köztársasági elnöktől a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.

Úgy fogalmazott: amikor ekkora kitüntetést kap az ember, akkor két dologra gondol, kerek-e a születésnapja, de már azon túl van, vagy van-e kerek évfordulója a rendszerváltozás valamelyik eseményének. Jól esett hallgatni az államfő szavait - tette hozzá. Németh Miklós szerint ebben a kitüntetésben rajta kívül benne vannak azok az emberek is, akik óriási kockázatokat vállalva éjt nappallá téve dolgoztak azon, hogy "a csónakot az egyik partról békésen, vér nélkül", de átvigyék a másik partra. Szerinte ezt részben az tette lehetővé, hogy maguk mögött érezték a civil társadalom, az egyházak és az akkor formálódó ellenzék pártok támogatását is. Kitért arra: a páneurópai piknik évfordulóján rendezett ünnepségen felemelő volt látni, hogy - ennyi gyötrelem, csalódás, és félelem mellett - Magyarország talán végre talált egy olyan pontot, amelyre büszke lehet. A világ ránk figyelt. 1956 után másodszor fordult elő a 20. században, hogy jó érzés volt magyarnak lenni - mondta a húsz évvel ezelőtti eseményről a politikus.

Kérdésre válaszolva elmesélt egy történetet, amely szerint Helmut Kohl volt német kancellár könnyezni kezdett, amikor közölte vele, hogy megnyitják a határt. Szavai szerint a német politikus akkor azt mondta: mi németek Magyarországnak, a magyar embereknek sosem feledjük el, amit értünk tettek. A volt kormányfő a másik kitüntetett, Tölgyessy Péter rendszerváltozásról megfogalmazott gondolatai kapcsán azt mondta: szerinte az emberek 1989-ben szerették a rendszerváltást. A rendszerváltás az a hívó szó volt, ami mindenkinek megdobogtatta a szívét, mert akkor már mindenki vágyott a "szabad levegőre" - vélekedett. Felidézte: százötven-kétszáz ezer ember üdvözölte üdvrivalgással a köztársaság kikiáltását. Én akkor is mondtam, hogy vigyázat, ne kergessen senki illúziót, mert az átalakulás egy gyötrelmes, több évtizedig tartó, esetleg egy-két generációt felemésztő folyamat lesz. Nem lehet szilárd alapokon álló demokráciát kiépíteni egyik napról a másikra - hangsúlyozta.

Németh Miklós úgy látja, ma többen vannak azok, akik a rendszerváltozás veszteseinek érezik magukat, de ez a tendencia megváltozhat. Fokozatosan át fog fordulni, de nem holnap vagy holnapután. Jöjjön itt akármilyen kormány vagy koalíció, igen kemény kihívásokkal kell még szembenéznie - mondta a politikus. A volt miniszterelnök együttműködést szorgalmazott a pártok között. Álláspontja szerint a legfontosabb öt-hét terület főbb intézkedéseiről és irányvonaláról egyeztetniük kellene a politikai erőknek, és megállapodni abban, nyolc-tíz évig nem változtatnak azon, amit közösen elhatároznak. Hozzátette: nem látja optimistán a helyzetet, hogy erre képesek lennének a politikai pártok, de bízik abban, ha sokan és sokszor mondják ezt, akkor annak lesz eredménye. Néha fel kell tudnunk nőni bizonyos normákhoz - fogalmazott Németh Miklós, aki arra a kérdésre, a jövőben tervezi-e, hogy még aktív politikai szerepet vállal, úgy válaszolt: most nem foglalkozik ezzel.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.