2009. augusztus. 14. 18:48 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 14. 19:25 Itthon

Szocialista hálózatépítés az EU vidékfejlesztési alapjából?

A vidékfejlesztésre szánt Eu-s pénzek hatékony és gyors szétosztását kellene szolgálnia a LEADER program országszerte létrejött 70 helyi akciócsoportjának. Ám a pénzek nagy része titokzatos módon fennakad az apparátusok hálójában. Egyre több a panasz a Magyarországi LEADER Közhasznú Egyesületre. Gyülekeznek a viharfelhők, többen a kormányfőhöz fordultak, vizsgálatot követelnek.


„Átgondolatlan és körülményes az úgynevezett LEADER  vidékfejlesztési rendszer, amelynek egyes pályázati pénzeiből még egy fillért sem fizettek ki, több pályázatot pedig még ki sem írtak. Pedig az Európai Unió célja ezeknél a forrásoknál éppen a helyben döntés és a helyben történő gyors végrehajtás lenne" - mondta Móring József KDNP-s országgyűlési képviselő, somogyvári polgármester, pénteken sajtótájékoztatóján Budapesten. Felmerül szerinte a kérdés, hogy akik a döntéseket hozzák, alkalmatlanok-e feladataik ellátásra, vagy szándékosan lassítják és tartják vissza ezeket a pénzeket? Véleménye szerint mostanra egyfajta "Leader-pesszimizmus" vált általánossá a vidéki közösségek tagjai között. (A LEADER rövidítés az EU programjának francia elnevezéséből jön: Liaison Entre Actions pour le Development de ł'Economie Rurale. Magyarul: Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében. Magyarország az EU csatlakozás előtt is részt vett a LEADER kisérleti programjában, 2004-től pedig teljes jogú tagként)

Gereblyézik a vizet

Móring József emlékeztetett: 2007 őszén, amikor sorra alakultak a LEADER falufejlesztési közösségek, az volt a cél, hogy a pályázati feltételrendszert helyben alakítsák ki, helyi legyen az értékelés és a felelősségvállalás. "Mi már az alakulásnál jeleztük, hogy ezeket a szervezeteket szinte kivétel nélkül a szocialistákhoz köthető emberek vezetik" - mondta. Az ellenzéki politikus szerint fel kell tenni a kérdést: mi az oka a kifizetések csúszásának, és miért csak szocialista hálózatépítés történik az európai mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapból?

Korábban, a Dél-balatoni LEADER  buzsáki közgyűlésen Móring József, aki részvényesként volt ott jelen, kifejtette: az egyesület működése egy év alatt 46 millió forintba került. Ha valóban központi problémákról van szó, akkor a kérdés az ország területén lévő 96 Leader -közösséget alapul véve az: lehetséges-e, hogy milliárdok folytak el olyan apparátusi működésre, mely gereblyézi a vizet? Két dolog képzelhető el: vagy alkalmatlanok a feladatra, akik a rendszert irányítják, vagy szándékosan akadályozzák az eredmények megszületését, mert az erre szánt uniós forrást másra költik- vélekedett a képviselő.

10 helyett 200-an, ugyanazt
A tájékoztatón Gelencsér Attila, a Somogy megyei közgyűlés és a megyei területfejlesztési tanács elnöke kifejtette: végletesen centralizált az európai pénzek elosztása Magyarországon, itt mindent a kormány dönt el. Hozzátette, hogy ez alól a LEADER-program sem kivétel. A somogyi helyzetről szólva elmondta: "úgy fogyott el Somogy megyében 108 millió forint a LEADER  munkaszervezetének a működtetésére, hogy közben a megyében egyetlenegy sikeres pályázatot nem hirdethettek, a somogyi emberekhez egyetlenegy forint, egyetlenegy euró nem tudott eljutni". A válság ellenére a megyei szervezeteknél 1,7 millió forint értékben osztottak szét üdülési csekket, 300 ezer forint feletti fizetéssel rendelkező tagok tevékenykednek, s tudomásuk van havi ezer eurós irodabérletről is. Az előtt is értetlenül áll, hogy azt a munkát, amelyet 2006 előtt tíz ember végzett a területfejlesztési tanácsnál, most 200-an (!) hajtják végre. Kiemelte még: Európában a LEADER  egyáltalán nem így működik, hiszen a határokon túl az elejétől a végéig mindenhol az érintettek határozhatnak a folyamat fázisairól.

A miniszterelnökhöz fordul levélben a Dél-balatoni LEADER  Nonprofit Zrt. Vizsgálatot kérnek; a pályázati rendszer központi működését egyhangú kritikával illették a társaság buzsáki közgyűlésén hétfőn. Az indulatos hozzászólásoktól sem mentes eseményen az önkormányzatok és civilek azt kifogásolták: semmi nem történt az elmúlt egy évben. A januárban benyújtott pályázatoknak több ígéret ellenére a mai napig nincs eredményük, jóllehet a helyi szintről kevesebb, mint egy hónapon belül mindent továbbítottak. Több polgármester arról beszélt: szavahihetőségüket tették kockára, amikor kezdetben a LEADER mellé álltak. A helyi közösség vezetői a részvényesekkel teljes egyetértésben beszéltek az anomáliákról, elégedetlenségüknek adva hangot a központi nehézségek miatt. Biztos vagyok benne, hogy a rendszer ebben a formában hosszú távon nem tartható fenn – támasztotta alá a kritikát Kollmann Gergely, a Dél-balatoni LEADER igazgatósági elnöke. Határozottan amellett állnak – tette hozzá –, hogy végre ők vállalhassák a felelősséget a kérelmek benyújtásától az elbírálásig.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?