2009. augusztus. 04. 12:15 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 04. 12:04 Itthon

Ártámogatás az egészségügyben: nem javult, de kevésbé lett rossz

Változik a gyógyászati segédeszközök támogatása: először augusztustól, majd januártól. A minisztérium elégedett a betegszervezetekkel folytatott egyeztetéssel, az érintettek pedig úgy fogalmaznak: a jelenlegi helyzetben ennyit lehetett elérni.

A körülményekhez képest elégedettek vagyunk – mondta lapunknak Fülöp Lajos, a Mozgáskorlátozottak Országos Egyesületének elnöke a gyógyászati segédeszközök támogatási rendszerének megváltozásával kapcsolatban. „Áremelkedés lesz, a térítési díj magasabb lesz, de amit a jelenlegi gazdasági körülmények között el lehetett érni, azt elértük. A helyzet ugyan nem javult, de kevésbé lett rossz, mint ahogy az az egyeztetések előtt látszott”- tette hozzá. Az Egészségügyi Minisztérium a változásokat összefoglaló közleményében kitért arra: az érdekvédő szervezetekkel, egyesületekkel folytatott megbeszélések nagyon konstruktívak és eredményesek voltak.

„Az eredeti tervek szerint a kormány 50 százalékra csökkentette volna a gyermek ortopéd cipők támogatását, mi szerettük volna megtartani a 80 százalékot, s végül megegyeztünk 70-ben”- hoz példát Fülöp Lajos arra, milyen eredményeket sikerült elérniük a tárgyalásokon. Hozzáteszi azt is: megkérték a minisztériumot, hogy a jövőben ne csak akkor vonják be őket az egyeztetésbe, amikor tiltakozni kell, sokkal inkább annak kidolgozásakor kérjék a véleményüket. A sztómás betegeket érdekképviseletét ellátó ILCO Szövetség elnöke, Somogyvári-Simicza Imre is hasonlóan nyilatkozott: nem vagyunk elégedettek, a kisebbik rosszat választottuk, de a jelenlegi gazdasági helyzetben ennyit lehetett tenni. Ők eddig ingyen kapták a szükséges eszközöket, most viszont 98 százalékos támogatásban részesülnek majd. „Egy hajóban evezünk, s szeretnénk az egészségügynek is lehetőséget adni, hogy áthidalja a jelenlegi problémákat” - utalt a minisztériummal folytatott egyeztetésre, hozzátéve: a mostani helyzet nem megnyugtató, a jövőben változtatni kell rajta, de egyelőre, a rendelkezésre álló pénzekből ennyit tud biztosítani az egészségkassza.

Lobbiztak azért is, hogy a gyógyászati segédeszközök kedvezményes áfakulcs alá tartozzanak. Ez egyelőre nem valósult meg, a parlament nem ülésezik, de Fülöp Lajos bízik benne, hogy ez is megvalósul. „Arra hivatkozott a pénzügyminiszter egy nekünk címzett levélben, hogy nem lehetett kiemelni, mely speciális eszközökre vonatkozna a kedvezmény, ezért nem valósulhat meg a kedvezményes besorolás. Ez azonban nem áll meg, hiszen minden eszköznek van kereskedelmi vámtarifa száma, vagyis megnevezhető, besorolható” - magyarázza az egyesületi elnök. Hozzáteszi: azt sem érti, mi értelme van a 25 százalékos áfakulcsnak, hiszen a magas támogatás miatt az állam gyakorlatilag önmagának fizeti meg ezt.

„Az új költségvetés ismeretében ősztől folytatjuk a tárgyalásokat, hogy januártól a jelenleginél jobb rendszer léphessen életbe” - ezt már az ILCO Szövetség elnöke mondja, arra utalva, nem tekintik véglegesnek a jelenlegi rendszert.

Mi változik és hogyan? (Oldaltörés)

Átalakítják a gyógyászati segédeszközök (gyse) támogatási rendszerét, de változás lesz az eszközök rendelhetőségében, jön a komplex szolgáltatási csomag, és kölcsönzésre is lesz lehetőség - számolt be a módosításokról Székely Tamás egészségügyi miniszter hétfőn. A változásokat két lépcsőben - augusztus közepén és januárban - vezetik be, az első módosulások a rendszerben augusztus 16-tól érvényesek.
   
Az egyik változás a társadalombiztosítási támogatásban lesz, ugyanis módosultak a támogatási kulcsok. A rendelet értelmében a hónap közepétől megszűnik a 100 százalékos támogatás, helyette egyes eszközöket 98 százalékéban támogatja az állam, ám a beteg által maximálisan fizetendő díj itt is 5000 forint. A többi kulcs 50, 70, 80 és 90 százalék lesz.
   
Emellett megszűnik néhány, nem-steril kötszercsalád támogatása is. A kötszerekre egységesen a 80 százalékos tb-támogatási kulcs lesz érvényben. A végtagprotéziseket 98 százalékban támogatja az állam azzal, hogy a beteg által fizetendő térítési díj nem haladhatja meg az ötezer forintot. A felnőttek részére készített, enyhén deformált lábra felírható ortopéd cipők esetében 50, míg a gyermek esetében 70 százalékos lesz a támogatás. A nagyfokú deformitással élők számára készített cipők többségének árához 90 százalékos támogatást nyújt az állam. A sztómaterápiás eszközök támogatása a legmagasabb, 98 százalékos kulcsba tartozik majd.
   
A hallásjavító eszközök támogatási kulcsa a 18 évesnél idősebbeknél egységesen 70, míg az ez alatti életkorban 98 százalékos lesz szintén azzal a kitétellel, hogy a beteg ötezer forintnál nem fizethet többet. A vakok számára felírható botokat és pálcákat az eddig 85 százalékos kulcs helyett augusztus közepétől 98 százalékban támogatja az állam. A szemüvegeknél a hat dioptria alatti szemlencsék támogatása megszűnik, a kontaktlencsék támogatása 70, míg az úgynevezett távcsőszemüvegek és tartozékaik 80 százalékra nő.
   
Szintén augusztustól módosul az eszközök felírhatósága is. Az eddig szakorvos által felírt gyse-t a jövőben - szakorvosi javaslatra - a háziorvos is felírhatja.

Januártól bevezetik a gyógyászati eszközök kölcsönözhetőségének lehetőségét, alapvetően azokra az esetekre, ahol az eszköz egy bizonyos ideig kell csak a használójának. Bevezetik a komplex szolgáltatási csomagot is, ami magában foglalja az eszköz térítésmentes javítását, cseréjét, egyfajta jótállást nyújt. Ha a betegnek problémája van az adott eszközzel, nem kell felkeresnie a szakorvost, hanem egyből a gyártóhoz, forgalmazóhoz fordulhat javításért, pótlásért külön vényírás nélkül.
   
Januártól lép életbe a keretösszeg rendszere, amely a gyógyszereknél már ismert közgyógyellátási szisztémához lesz hasonló. Az összegről a miniszter még nem tudott nyilatkozni, valószínűleg az eltérő betegségekre nyújtott eszközöknél eltérő lesz ez a bizonyos keretösszeg. Az elképzelés szerint a keretösszegen belül a beteg maga döntheti el, hogy hány darabot és milyen minőségben szeretne igénybe venni.  

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel

Hirdetés