2009. július. 21. 15:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. július. 21. 15:07 Itthon

Szociális kártyával az uzsorások ellen?

Szociális kártyát vezetnek be Monokon szeptembertől. A polgármester ezzel szeretné megakadályozni, hogy a segélyeket rossz célokra – uzsorakamatok visszafizetésre, alkoholra és szerencsejátékokra - fordítsák a rászorulók.

Monok már szeptembertől bevezeti a segélyek elköltését szabályozni hivatott szociális kártyát – tudta meg a hvg.hu a település polgármesterétől, Szepessy Zsolttól. A szociális kártya lényege, hogy az önkormányzat a segély összegét a jelenlegi gyakorlattól eltérően nem a jogosult személy bankkártyájára utalja rá, hanem az arcképpel, aláírással ellátott szociális kártyára. Ezzel a kártyával a segélyezett csak engedélyezett dolgokat tud fedezni (például élelmiszert, ruhát, tanszert, tisztító- és tisztálkodószert, gyógyszert, tüzelőt, távfűtést, vizet, gázt, villanyt, lakbért, lakáshitel-törlesztést). „A legtöbb boltban minden termék vonalkódos. Ha például a vevő kenyeret, kiflit és konyakot akar fizetni a szociális kártyával, akkor a fizetésnél a gép ki fogja dobni, hogy az alkohol nincs benne az engedélyezett listába, így a kártyával azt nem lehet kifizetni” – magyarázta Szepessy, hogyan működik majd a gyakorlatban ez a kártyás rendszer.

A polgármester azt szeretné, ha a szociális kártyák elfogadóhelyei helybeli kis-és középvállalkozások lennének, mert így a segélyből származó pénzforgalom is helyben csapódna le. „A multikat ebből ki szeretnénk zárni, azok amúgy is versenyelőnyben vannak a kisvállalkozásokkal szemben” – fogalmazott Szepessy. Szerinte mindez azt eredményezné, hogy középtávon akár fejleszteni is tudnának a kisvállalkozások és a munkahelyek is megmaradnának. „Tavaly 1100 milliárd forint ment el segélyre, amelynek az 50 százaléka a szürke-fekete gazdaságban tűnt el. A szociális kártyával kiküszöbölhető lenne, hogy a pénz nagy része így eltűnjön” – véli Monok első embere.

Mint mondja, nem igaz, hogy a szociális kártya bevezetése drága. „Magyarországon van működő rendszer, majdnem minden boltban vannak már terminálok és internet is minden kis településen van. Egy terminál 120-130 ezer forintba kerül, ráadásul erre az állam adhatna támogatást adójóváírás formájában. Az országban több banki elszámoló rendszer működik, ezekre rá lehet telepíteni a kártyát” – mondta.

A szociális kártyákat arcképpel és a tulajdonos aláírásával látnák el. „Az elfogadóhelyeknek lenne a kötelessége ellenőrizni, hogy a kártyát valóban a tulajdonos használja. Természetesen kellene olyan törvényi szabályozás is, amely révén a kártyával visszaélés súlyos bűncselekménynek lenne minősítve. Ha a kártyával minden visszaélést nem is lehet kiszűrni, de nagyságrendileg lehetne csökkenteni ezeket a visszaéléseket. Képzeljük csak el, milyen nevetséges lenne az a szerencsétlenektől most havonta több százezer forintot beszedő uzsorás, ha 50 kiló liszttel, 80 liter olajjal meg 30 kiló szalámival kellene házalnia” – fogalmazott a polgármester, hozzátéve: a boltoknak sem lenne érdekük a visszaélést támogatni, mert azokat örökre kizárnák a rendszerből.

Szepessy abban bízik, ötletét a kormány és a törvényhozók is felkarolják majd. A monoki polgármester hétfőn nyílt levelet írt Bajnai Gordon kormányfőnek és a képviselőknek, melyben a kártya előnyeit ismerteti.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.