2009. június. 25. 11:32 Utolsó frissítés: 2009. június. 29. 11:32 Itthon

Jön az ár! - a víz állása óráról órára

Kövesse a hvg.hu-n az árvízhelyzet híreit!

Most érkezett

Az ország folyóinak elsőrendű, állami fővédvonalain jelenleg mintegy 850 kilométer hosszan van érvényben árvízvédelmi készültség; lassul az áradás és sok helyen folytatódik az apadás - tájékoztatta az Országos Műszaki Irányító Törzs szerdán az MTI-t.

Továbbra is harmadfokú készültség van érvényben (465 kilométer hosszan) a Dunán Ásványráró és Nagybajcs között, a Mosoni-Dunán, a Rábán Körmendnél és a Lajtán - áll a közleményben. Másodfokú a készültség a Dunán Dunakilitinél, Győrnél, Komáromnál, Esztergomnál, Gödnél, a Csepel-szigeten, a Rábán Sárvár alatt összesen 199 kilométer hosszan, és elsőfokú a Dunán a déli országhatárig a Rábán és a Mura mentén, összesen 189 kilométer hosszan.

A fővárosi védvonalakon, 87 kilométer hosszan, továbbra is másodfokú a készültség, az alsó rakpart - mind a budai, mind a pesti oldalon - víz alatt van. Mint írták, a nyugat-dunántúli kisebb vízfolyásokon, a magas mederteltség miatt, egy esetleges nagyobb mennyiségű csapadék gyors áradást okozhat.

Az előrejelzések szerint a következő napokban a közelben levő magassági légörvény és a hozzá tartozó sekély ciklon alakítja Magyarország időjárását, így továbbra is számítani kell záporok, zivatarok kialakulására.

Víz alatt a rakpart Budapesten. Galéria, kattintson!
© MTI - Kallos Bea

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Kisebb árhullám tetőzött a Dunán Nagybajcsnál kedd éjszaka - közölte az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság központi védelemvezető-helyettese az MTI-vel szerda reggel. Petrőcz Bálint elmondta: a 669 centiméteres vízállás negyven centiméterrel elmaradt az előző árhullám legmagasabb értékétől, amelyet vasárnap mértek. Mindazonáltal a harmadfokú árvízvédelmi készültséget továbbra is fenntartják Nagybajcs térségében.

Lassan apad a Rába Vas megyében, de Sárvár térségében még egy kisebb tetőzés várható - közölte a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság ügyeletese szerdán reggel. Körmenden hatodik napja harmadfokú az árvízvédelmi készültség. A kedd délutáni 4,70 méteres tetőzés után reggelre mintegy fél métert apadt a folyó vize.

Sárvárnál elsőfokú a készültség; a Rába lassan apad, de a Körmend térségéből érkező árhullám miatt kisebb tőzésre számítanak. Szentgotthárdnál megszüntették az árvízvédelmi készültséget, újabb árhullámra már nem várható.

Továbbra is csak gyalogosan lehet közlekedni Körmenden a régi Rába-hídon, a 8-as főúton, Vasszentmihály térségében pedig 40 kilométeres sebességkorlátozás van érvényben. Nem járható a Molnaszecsődöt Döröskével és a Sótonyt Ikervárral összekötő út.

Az árvízvédelmi védekezésre a vízügyi igazgatóság eddig 60 millió forintot fordított Vas megyében. Továbbra is 24 órás fokozott figyelő- és járőrszolgálatot látnak el; a Mura és a Rába árvízvédelmi munkáiban részt vesz az Észak-Magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság húsz munkatársa is - tájékoztatta Nádor István védelemvezető az MTI-t

Harmadfokú az árvízvédelmi készültség továbbra is a Dunán és a Rábán, összesen 102 kilométer hosszon; a Duna felső, határon kívüli szakaszain és a nagyobb mellékfolyókon megállt az apadás - közölte Antók Gábor, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság törzsvezető-helyettese kedden az MTI-vel. Az igazgatóság kedd délutáni összegzése szerint jelenleg harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben a Dunán Ásványráró és Nagybajcs között, a Rábán Körmendnél és a Lajtán, összesen 102 kilométer hosszúságban.

Másodfokú a készültség a Dunán Dunakilitinél, Győrnél, Komáromnál, Esztergomnál, Gödnél, Budapestnél, a Csepel-szigeten, s a Rábán Sárvár alatt, összesen 242 kilométeren. Elsőfokú a készültség Dunán a déli országhatárig, a Rábán és a Mura mentén, összesen 507 kilométer hosszon.

A Duna felső, országhatáron kívüli szakaszain és a nagyobb mellékfolyókon megállt az apadás. A folyó Nagybajcsnál hétfőn 14 óráig apadt 632 centiméterig, azóta árad, kedd reggel 10 órakor a vízállás 657 centiméter volt. Komáromnál apadt a Duna kedden 3 óráig, a budapesti szakaszon hosszan elnyúlva tetőzött 716 centiméteren. A Duna vízállása kedden 10 órakor 705 centiméter volt.

A szombat és vasárnap esti csapadék a Rábán Szentgotthárdnál két utóhullámot is elindított. A folyó felső szakaszán elindult újabb jelentős utóhullám Körmenden is megjelent, a vízállás 10 órakor 462 centiméter volt. Az árhullám a következő napokban a Rába alsó szakaszán is jelentkezni fog.

A Lajtán az 1965-ös, eddigi legnagyobb vízszintet megközelítő árhullám vonul le. A kialakult - a harmadfokú  készültségi szintet meghaladó - árhullám miatt szombaton Mosonmagyaróváron belterületi védekezés vált szükségessé. Osztrák területen szükségtározót is igénybe kellett venni, ennek köszönhetően a magyar szakaszon kismértékű apadás következett be, de ezt követően ismét emelkedett a vízszint. Emiatt a magyarországi szükségtározót is meg kellett nyitni vasárnap, ezután a vízszint a nap folyamán még kis mértékben emelkedett, majd 270-272 centiméteres szinten "stabilizálódott", azóta lassú apadás tapasztalható.    

A Murán a szombati tetőzés (423 centiméter) óta az árhullám apadó ágban van, vasárnap déltől csökkenteni lehetett az árvízvédelmi készültséget elsőfokúra. A Rábca mentén, a Hanságban és Felső-Szabolcsban a belvízzel elöntött terület nagysága 3900 hektár, ebből 600 hektár a vetés-szántó.

Tát és Esztergom között a 11 számú főútvonalat a víz elöntötte, az útszakasz fokozott ellenőrzése folyik. Budapestnél a pesti és a budai rakpart továbbra is le van zárva. Gödön, az Ilka-patak torkolatánál szakaszos szivattyúzást végeznek.     

A védekezésben részt vevők száma elérte a 800-at, a munkálatoknál 412 gépjárművet alkalmaztak. A védekezés során a vízügyi szolgálat az országos készletből eddig 264.230 homokzsákot, 1257 fáklyát, 280 köbméter homokot, 3.185 négyzetméter fóliát, 3567 tonna kavicsot használt fel.

A Duna osztrák szakaszáról egy újabb vízszintemelkedést okozó árhullám indult el, amelynek tetőzése Dévény körül jár; a Vámosszabadi és Komárom közötti szakaszon már elindult az újabb emelkedés. A Dunán Esztergomnál és a Dunakanyarban a második árhullám hatására kialakuló tetőzések megközelítik a korábbi legmagasabb értékeket. Budapestnél és a lejjebb lévő szakaszokon csökken az apadás üteme, és elhúzódik a tetőzés.


 

Az újabb árhullámok miatt tovább emelkedik a Rába vízszintje Körmend térségében, a tetőzés mintegy félméteres vízszintemelkedéssel kedden várható. Az elmúlt két nap esőzései miatt Szentgotthárd térségében két újabb árhullám is elindult a folyón. A Rába itt hétfőn a reggeli órákban 330 centiméterrel tetőzött, azóta enyhe apadás tapasztalható.

Körmend térségében továbbra is harmadfokú az árvízvédelmi készültség. A vízszint hétfő reggelre 4,25 méterre csökkent, de a reggeli árhullámok hatására megszűnt az addigi lassú apadás. A vízügyi igazgatóság fokozott figyelő- és járőrszolgálatot tart, a Büdös-ároknál folyamatosan két szivattyút üzemeltetnek.

A sárvári szakaszon gyenge intenzitással árad a folyó. A tetőzés a folyó felső szakaszáról érkező utóhullámoktól függően hétfőn késő este vagy kedd délelőtt várható. Ekkor valószínűleg másodfokú árvízvédelmi készültségre lesz szükség. A folyónak ezen a szakaszán is hosszan elnyúló, lassú apadásra kell számítani.

Előreláthatólag péntekig nem használhatják az autósok a budapesti rakpartokat, mivel a hétvégi esőzések miatt elhúzódhat a Duna apadása - közölte a fővárosi önkormányzat árvízvédelmi referense hétfőn. A Duna vízszintje jelenleg 716 centiméter Budapesten. A következő napokban nem várható jelentős csökkenés. Ahhoz, hogy újra megnyissák a rakpartot, 650 centiméternél alacsonyabb vízállás kell - mondta Csók László. Hozzátette: előfordulhat, hogy a lassú apadás miatt a hétvégén sem lehet majd használni a rakpartot.

Milliárdokban mérik Nyugat-Magyarországon az áradások, illetve esőzések okozta károkat - írta hétfői összeállításában a Napi Gazdaság. A lap szerint sok helyütt az idegenforgalomra is csapást mért az ítéletidő, van, ahol a helyreállításokkal telhet majd el jószerével az egész főszezon. Budapesten és a Dunakanyarban nem lesz akkora az árvíz, mint három éve volt, de - mint arra a cikk rámutatott - itt is számítani kell bevételkiesésre például a turizmus szempontjából is fontos hajózásban.

A mezőgazdaságban nagyobb lehet a gond, mivel a tavaszi szárazság után érkező esőzés hátráltatja az aratást és a gyümölcsök betakarítását - írta a lap. Hozzátette: a gabonatermesztők az árak mellett a minőség miatt is aggódhatnak, több területen pedig a szárítás költségeivel is számolni kell majd.

Hirdetés