Teljes körű készülődés az árvízre
Az árvízvédelmi helyzetre tekintettel csütörtök reggel összeült az árvízvédelemért felelős Országos Műszaki Irányító Törzs. Szentgotthárdnál tetőzik a Rába, a budapesti csatornákat zsilipelik, nehogy a szennyvíz visszafolyjon a háztartásokba.
Az árvízvédelmi helyzetre tekintettel csütörtök reggel összeült az árvízvédelemért felelős Országos Műszaki Irányító Törzs - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium. A törzs ülését követően, a délelőtt folyamán Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Kóthay László vízügyi szakállamtitkár és Láng István, az Országos Műszaki Irányító Törzs vezetője ad tájékoztatást az árvíz elleni védekezésről. minisztérium közlése szerint az árvíz előre jelzett nagysága miatt a vízügyi igazgatóságok megkezdték az intenzív felkészülést a védekezési munkákra.
Első fokú árvízvédelmi készültségnél a vízügyi szakemberek fokozott figyelőszolgálatot tartanak, lezárják a zsilipeket, ellenőrzéseket végeznek, folyamatosan elemzik a hidrológiai, vízjárási helyzetet. Másodfokú készültségnél – amikor a folyó már eléri a védtöltéseket – megerősítik a figyelőszolgálatot, növelik a védekezéshez készenlétben állók létszámát. Harmadfokú készültség esetén állandó járőrözés folyik a töltéseken, beavatkozásra készenlétben vannak a védelmi osztagok, hogy elhárítsák a töltésen és a mentett oldalon előforduló jelenségek - szivárgások, csurgások, buzgárok - következményeit.
Lezárt vasúti pálya, rekordvízállás Szentgotthárdnál
Lezárták a vasúti pályát a Szombathely-Körmend-Szentgotthárd vonalon Rátót és Szentgotthárd között a Rába és a Lapics patak áradása miatt - közölte csütörtök délelőtt a Mávinform. Az érintett belföldi és nemzetközi járatok utasait pótlóbuszok szállítják az árhullám levonulásáig. A Rába a valaha mért legmagasabb vízállással, ezekben a percekben tetőzik Szentgotthárdnál, a folyón levonuló árhullám miatt az alsóbb szakaszokon is nagyon magas vízszinteket várnak.
A Duna vasárnap tetőzik
Az előrejelzések szerint vasárnap 760 centiméter körül tetőzik a Duna vízszintje Budapest térségében. A Dunán levonuló árhullámra és a megnövekedett uszadék mennyiségére tekintettel a vízügyi igazgatóság elrendelte az árvízi szempontból érintett hajóút veszélyeztetett kitűzőjeleinek begyűjtését. A Római-partért Egyesület szerdai közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy vasárnap a Római-part víz alá kerülhet. Rekordáradás a Dunán a legutóbb három évvel ezelőtt volt. A folyó vízszintje Budapestnél 2006. április 3-án délután érte el előbb a 848 centiméteres rekordmagasságot, majd két nappal később tetőzött 861 centiméteres vízállással. Akkor a Római-parton és a Margitszigeten védőgátakat kellett építeni, több százan dolgoztak éjjel-nappal a töltések megerősítésén és védelmén.
Zsilipelik a csatornákat
A Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) megkezdte a csatornák zsilipelését, az árvízi kapuk zárását, valamint az átemelő- és szennyvíztisztító-telepek árvízi üzemmódra való átállítását. Közleményükben felidézik, hogy Budapest önkormányzata még 1946-ban bízta a csatornázási művekre a főváros árvízvédelmét, mivel árvíz esetén a csatornahálózat a legveszélyeztetettebb, hiszen a magas víz visszafolyhat a csatornákba, onnan pedig a lakott területekre. Egyrészről meg kell védeni a fővárosi csatornahálózatot a Duna vizének beáramlásától, másrészt folyamatosan biztosítani kell a szennyvíz és a csapadékvíz zavartalan elvezetését. A csatornarendszeren keresztüli elöntésektől zsilipek, a folyómederből való kilépés ellen pedig több mint 90 kilométernyi úgynevezett fővédvonal védi Budapestet.