2009. június. 22. 15:50 Utolsó frissítés: 2009. június. 22. 16:06 Itthon

Előjáték a Legfelsőbb Bíróság elnökének megválasztásához

Az egy héttel ezelőtti, eredménytelen szavazást követően a képviselők ismét nekigyürkőznek, hogy megválasszák a Sólyom László köztársasági elnök által jelölt Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Mindenki fogadkozik, hogy ma aztán tényleg. Ha Baka ma nem lesz elnök, akkor valaki megint hazudik.

„Az még egyszer nem fordulhat elő, hogy ne tudjuk feketén-fehéren bebizonyítani, hogy kik tartották a szavukat, de a technikáról még ennél többet nem tudok mondani” – mondta a hvg.hu-nak Nyakó István, a MSZP szóvivője. Jelen pillanatban szerinte nincs lehetőség alkotmánymódosításra. (Az alkotmány szerint a köztársasági elnököt a harmadik körben feles többséggel is meglehet választani, a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez viszont mindenképpen kétharmados többség kell.)

Béki Gabriella szabaddemokrata frakcióvezető-helyettes azt állította: pártja hétfő délelőtti frakcióülésén nem volt Baka megválasztásáról szó. Szerinte az egy héttel ezelőtti szavazás előtti irányelvek érvényesek most is a frakcióra: lelkiismereti szavazás lesz, ahol a többség igennel szavaz a jelöltre. A szavazás titkosságáról Béki úgy fogalmazott: „nagyon idétlen és az egész titkos szavazási metódus lényegét kérdőjelezi meg, hogyha mutogatják egymásnak a céduláikat”. A szabadelvű politikusnő egy hete is igennel szavazott Baka Andrásra és most is igennel fog. Mint mondta, bízik abban, hogy a mai választás sikeres lesz: „hogyha valamelyik párt nagyon-nagyon nem akarná Bakát, akkor talán meg lehetett volna előzni, hogy még egyszer ide kerüljön a neve”. Hasonlóképpen nyilatkozott Gusztos Péter, aki azt mondta: 15-én nem vett rész az ülésen, így nem szavazott, ma azonban igennel fog. Sem Béki, sem Gusztos nem tudott arra válaszolni, hogy a frakcióból kik szavaztak a múlt héten nemmel vagy érvénytelenül.

A Magyar Demokrata Fórum képviselőinek egyötöde, Csapody Miklós, bár kifogásolta  Sólyom László jelöltállítási módszerét, úgy nyilatkozott a hvg.hu-nak: akárcsak egy hete, úgy most is egységesen támogatják volt képviselőtársukat. Csapody szerint a mai elnökválasztás sikeres lesz. A múlt hétfő megismétlődése szerinte egyik félnek sem áll érdekében. „A múltkor valakik meg akarták mutatni, hogy kitolják a másik térfelére a problémát és ebből milyen politikai előnyre lehet szert tenni a médiában.” A konzervatív politikus úgy látja: más a helyzet most, mint egy hete. „Most már azt lehet mondani, hogy lám, mindannyian becsületesek voltunk<< és egyik fél sem fogja legazemberezni a másikat.

Sokan tudni vélik, múlt héten a Fidesz nem szavazta meg Bakát. E teória szerint azért nem, a következő parlamenti választáson a mandátumok kétharmadára gyúr. Ha ez összejönne az ellenzéki pártnak, akkor az egy év múlva megválasztandó Fidesz-közeli köztársasági elnök Fidesz-közeli főbírójelöltjét a párt csont nélkül megszavazza. Ezzel kapcsolatban Cser-Palkovics Andrást, a Fidesz szóvivőhelyettese úgy fogalmazott, az igazságszolgáltatásnak nem érdeke, hogy a Legfelsőbb Bíróságnak ne legyen elnöke. Hozzátette: az eddigi négy főbíróválasztáson a Fidesz az államfő mindkét jelöltjét egységesen megszavazta. A mai frakcióülésen a fideszes képviselők – saját kérésére – meghallgatták Baka Andrást, s a frakció továbbra is támogatja a főbírójelöltet. Cser-Palkovics úgy látja: a mai választás sikeres lesz. A hvg.hu közbevetésére, hogy miért szavazna az MSZP másképp, mint egy hete, a szóvivőhelyettes úgy felelt: ezt az MSZP-től kell megkérdezni. Hozzátette: egy hete a köztársasági elnök a szocialista többség által elfogadott törvényjavaslatokat küldött vissza az Országgyűlésnek megfontolásra és a múlt hétfői szavazás az MSZP bosszúja volt.

Szegő Péter

Hirdetés