Újra kell értékelni a trafipax tendert
Az Országos Rendőr-főkapitányságnak a hét autópályán elhelyezendő sebességmérő műszerekre kiírt tárgyalásos közbeszerzést újra kell értékelnie, miután jogellenesen zárta ki abból az NJL Konzorciumot és a Siemens Zrt.-t - a határozat a Közbeszerzési Értesítő legutóbbi számában jelent meg.
A januárban megjelent kiírás úgy szólt, hogy az első részben az M3-M30-M35-M7-M0 autópályákra 21 darab, míg a második részben az M5-M6 autópályákra 10 darab fixen telepített automatikus sebességmérőket kell felszerelni és üzemeltetni. Mindkét résznél a darabszám 40 százalékkal több lehet. Az összességében legelőnyösebb ajánlat lett volna a nyertes.
Az első forduló értékelésekor - amikor a jelentkezők ajánlattételi alkalmasságát kellett elbírálni - az ajánlatkérő kizárta a tenderből a Siemens Zrt.-t valamint az NJL Konzorciumot (az NJL Kft. és Szenzor Kft. közösen indult). A Siemens esetében az volt az indok, hogy az alvállalkozójának a nettó árbevétele az előző két évben nem érte el az ajánlatkérő által meghatározott mértéket, a konzorciumnál pedig a Szenzor árbevétele maradt alatta annak.
A kiíró nettó 500 millió árbevételt határozott meg minkét részre pályázó vállalkozókra. Az eljárás során feltett kérdésre válaszolva az ajánlatkérő - szemben a felhívással - azt közölte, hogy a közösen pályázóknak, valamint a 10 százaléknál többet teljesítő alvállalkozóknak külön-külön kell elérniük az előírt árbevételt.
A két ajánlattevő ezt kifogásolva fordult a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz, az NJL Konzorcium még kifogásolta azt is, hogy az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Zrt. ajánlatát miért fogadta be az ajánlatkérő, amikor az több szempontból előnyösebb helyzetben van a külsős ajánlattevőkhöz képest, illetve a munkák végzéséhez szükséges forgalomterelés engedélyezésekor hatóságként jár el.
A döntőbizottság az első kifogást elfogadta. Az eljárás során feltett kérdésre ugyanis mást válaszolt az ajánlatkérő, mint ami a felhívásban szerepelt, ezt pedig tiltja a közbeszerzési törvény. A kiírás szerint a konzorciumi tagoknak, illetve a fő- és alvállalkozónak együtt kell produkálnia az előírt árbevételt, nem pedig külön-külön. Ezért határozott úgy a döntőbizottság, hogy az Országos Rendőr-főkapitányság - a kizárt ajánlattevők bevonásával - értékelje újra a tendert.
A döntőbizottság ugyanakkor nem talált elég okot arra, hogy ki kelljen zárni az ÁAK-t ebből a közbeszerzésből.
A május 18-án hozott, de csak most közzétett határozat megtámadható a bíróság előtt.