Új módszert alkalmaznak a rendőrök
A jogszerűség, a szakszerűség és az arányosság követelménye mellett új intézkedés-filozófiát alkalmaz mostantól a rendőrség, mivel az utóbbi időben egyre többen szegülnek szembe a rendőrökkel, és több ember is sérül meg a kényszerítő eszközök alkalmazása miatt - mondta Török Zoltán, az ORFK közrendvédelmi főosztályának vezetője.
A rendőrezredes tájékoztatása szerint az állampolgárok egyre nagyobb számban szegülnek szembe a rendőri intézkedésekkel, és egyre több erőszakos cselekményre kerül sor, amely sok esetben "csak" verbális, mégis negatív tendenciának tekinthető.
A hivatalos személy elleni támadások száma a 2007-es adatokhoz képest 2008-ra 10 százalékkal nőtt. A felfegyverkezve történt elkövetés 50 százalékkal, a gépkocsival, mint eszközzel való elkövetés (amikor megkísérlik a rendőrt elütni) 17 százalékkal, a csoportosan megvalósított cselekmények pedig 100 százalékkal emelkedetek.
A folyamat idén csak fokozódott: a felfegyverkezve történt elkövetés 71 százalékkal, a gépkocsival történő 155-tel, a csoportosan megvalósított erőszak pedig 42 százalékkal nőtt az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva.
A támadások miatt a rendőrök sérüléseinek száma 10 százalékos emelkedést mutat. A erőszak elhárítása érdekében a rendőrök is több esetben alkalmaztak kényszerítő eszközt, ezért a megsérült állampolgárok száma is 23 százalékkal nőtt.
A rossz tendencia folytatódásának elkerülése érdekében az ORFK kidolgozott egy olyan intézkedés-módszertant, amelynek lényege, hogy az intézkedés minél biztonságosabb legyen, ezek alkalmával senki ne szenvedjen sérülést.
A biztonságos intézkedés filozófiája nem azt jelenti, hogy a rendőrök gyakrabban, vagy nyomatékosabban lépnének fel, hanem a megelőzésre koncentrálnak. Arra törekszenek, hogy - az állampolgárok felszólításával, egymás biztosításával - a támadó szituációk elkerülhetők legyenek és kevesebbszer kelljen kényszerítő eszközt alkalmazniuk, kevesebb sérülés következzen be.
Magyarországon 25 ezer rendőrt képeztek ki közterületi szolgálatra, ők instruktorok segítségével sajátították el az új módszert.